| Tircomnicioiu_Nicolae_1995 a întrebat:

Cum pot instala Linux pe un pc? Il pot pune pe un card micro sd? Iar dupa aceea sa-l instalez pe alt pc?

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

La unele pc-uri merge si asa dar nu toate le recunosc din bios! Cel mai bine ar fi sa-l pui pe un stick! Bafta!

| vladutcornel a răspuns:

Poți să îl pui pe un stick USB, dar nu știu dacă Micro SD se poate.

Cea mai populară variantă de Linux este Ubuntu, pe care îl alegi de aici: http://www.ubuntu.com/download/desktop
În acest moment, sunt două versiuni: Una mai veche, dar stabilă (14.4 LTS), alta mai nouă, dacă vrei ce e mai nou.
Oamenii obișnuiți pot folosi fără probleme versiunea nouă.

Descarci un fișier cu extensia.iso, pe care să o scrii ori pe un DVD, ori pe stick (recomand stick-ul).
Pe stick, o să folosești ori Universal USB Installer (http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/), ori UNetBootin (https://unetbootin.github.io/).
După ce ai scris stick-ul, dai restart și bootezi după el.
Când se încarcă, o să ajungi la o fereastră în care te pune să alegi limba și dacă vrei să instalezi direct sau să testezi înainte.
Majoritatea distribuțiilor de Linux pot rula direct de pe stick.
Astfel ai ocazia să explorezi puțin ce poate face. Dacă îți place, poți să instalezi. Dacă nu, poți să dai restart, te duci pe Windows și cauți altă variantă.
În aceeași familie cu Ubuntu sunt Kubuntu (care arată foarte bine, dar și consumă), Lubuntu (care nu consumă foarte mult, dar nici nu arată foarte bine), Mint (care încearcă să fie cât mai ușor de folosit) sau Elementary (arată și se mișcă destul de bine).
Toate astea au aceeași bază, deci e foarte probabil ca programele care merg pe una, să meargă pe toate.
Din alte familii de Linux, mai ușor de folosit sunt Fedora și OpenSUSE