| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Cum pot mari memoria placii video dedicate? Am un Intel hd graphics sandy bridge are total 1632mb desi inainte avea 1792mb si nu inteleg de ce acum are atat, oricum sa trecem peste.Deci la dedicata are 0mb dar inainte aveam 64mb si vreau sa maresc mai mult din dedicata sa nu fie la 0mb am 5 gb ram si un celeron b830 1.8 ghz dar nu am optiunea in bios de a mari memoria. Am cautat foarte bine si nu e, ca am un bios vechi si simplu care nu are aproape nimic in el, cine ma ajuta sa maresc memoria placii video dau Funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bridge = pod
O parte din memoria RAM este folosit pentru transfer intre procesorul central si procesorul video, ca zona de tampon (pod). Daca nu se poate modifica din BIOS, marimea acestei memorii de tampon se regleaza de sistem, dinamic, in functie de necesitatea pe moment.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In cazul tau, e irelevant cita memorie video ai. Poti sa ai si 8 GB, tot o nulitate ramane.

| relian a răspuns:

Daca calc tau este un desktop,atunci este simplu,cumperi o plaga grafica, o montezi si ai terminat lucrarea laughing Cumperi una cat mai mare, de cat vrei tu si ai marit ce ai nevoie.
Ce ai tu este incorporat in procesor, este slabuta, nu joci cu aia jocuri.

| Bizon95 a răspuns:

Dude, este un mit urban idiot faptul ca, cu cat ai mai multa memorie video cu atat e placa video mai tare si merg jocurile mai bine

chestia e valabila DOAR INDIRECT pentru ca, nimeni nu pune memorie video pe o placa video ieftina pentru ca ii creste pretul si nu mai e ieftina, deci daca are multa memorie FIZICA, DEDICATA (nu a sistemului care face share cu placa video) atunci placa video ar trebui sa fie implicit performanta

CIPUL PLACII VIDEO FACE JOCURILE SA MEARGA MAI BINE

iar tu ai Intel hd integrata... poti sa pui si 2Tera de memorie, ca tot un rahat va fi in jocuri!

| treste a răspuns:

Du-l la service, nu te complica