| adrianpetrican a întrebat:

Cum pot recupera niste fisere sterse permanent in windows 10? Dar vreau fara sa imi dispara fisierele pe care le am acum!

Răspuns Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Salut!
Cu cat trece mai mult timp, cu atat sansele de reusita sunt mai mici. Voi fi clar si la obiect : Instaleaza Recuva ( e facut de CCleaner, companie de incredere ) : https://www.ccleaner.com/recuva

Dupa deschidere, ar trebui sa iti apara toate fisierele sterse recent care mai pot fi recuperate.

Mult noroc!

| adrianpetrican explică:

A trecut un an de cand am sters fisierele

| PainTech a răspuns:

Ai sanse aproape 0 sa le mai recuperezi. Poti incerca totusi...

| adrianpetrican explică:

Dar cu windows recovery?

| PainTech a răspuns:

Poti incerca, dar nu prea ai sanse cu orice program ai folosi... A trecut prea mult timp.

Cand stergi un fisier, fisierul nu dispare instant de pe harddisk, ci locul acela devine disponibil pentru alte fisiere. In momentul in care se scrie un fisier nou, se scrie pe cel mai vechi astfel de loc disponibil. Astfel, fisierele vechi sunt suprascrise.
Daca un fisier nou NU a aparut pana in prezent in locul vechiului fisier, datele pot fi recuperate. Daca a trecut un an de la stergerea fisierulul, slabe sanse ca acel loc sa nu fie suprascris deja de altceva.

*Aici vorbim despre locul fisierului pe harddisk, nu despre loocatia fisierului in "My Computer"

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conteaza daca a mai fost scris pe suprafata aia de hard

| NLS a răspuns:

Nu gasesti nimic mai bun decat Recuva, care mai e si gratuit.
De fapt, ba da: EaseUS Data Recovery Wizard

Pentru fisiere.doc exista ceva mai bun: Disk Drill for Windows

| gabicoo a răspuns:

Cu Recuva
www.cleaner.com

| adrianpetrican explică (pentru gabicoo):

Si nu imi afecteaza fisierele din dropbox si din alte locuri?

| PainTech a răspuns (pentru adrianpetrican):

Recuperarea fisierelor nu afecteaza celelalte fisiere.

| adrianpetrican explică (pentru PainTech):

Nu exista posibilitatea ca fisierele de pe dropbox si de pe hard sa fie compromise daca fac scanare cu recuva si recuperari la unele fisiere?

| Iunix a răspuns:

Recuva. Găsești tutoriale pe net.
** IMPORTANT **
Uite aici un tutorial în română. Tutorialul este pe Youtube, eu de acolo am aflat despre acest program și ce face și cum face.
Tipul care vorbește în tutorial explică foarte bine și consider că acesta este cel mai bun tutorial cu Recuva de pe net.

https://www.youtube.com/watch?v=I90CVeGWpxk

Important : https://en.wikipedia.org/wiki/Recuva
Tot aici găsești și site-ul oficial de unde poți să descarci programul original. Asta doar dacă nu vrei să iei viruși bineînțeles.

| adrianpetrican explică (pentru Iunix):

Din google drive mai pot recupera fisiere sterse?

| Iunix a răspuns (pentru adrianpetrican):

Tu ai întrebat pentru windows 10, deci din pc-ul tău personal. Din google drive nu cred că le mai poți recupera dacă nu există o opțiune în acest sens.

| adrianpetrican explică (pentru Iunix):

Da windows 10