| YoNoMember a întrebat:

Cum pot reinstala placa audio? Nu mai imi merge! Uitati ce am facut:
-am instalat windows nou
-am instalat driver genius proffesional
-mi-a instalat driverul de sunet
-am dat rr la pc si nu mergea
-am instalat din nou windosul
-acum nu mai merge placa de sunet si nu stiu ce sa fac!
FUNDA cine gaseste solutia de a instala din nou placa de sunet!
Eventual sa pot sa o sterg si pe urma sa o instalez din nou!

Răspuns Câştigător
| ursey a răspuns:

Intra in control panel si cauta la sound device si pune-o pe asta ca default la output

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

E ceva ce nu ai facut bine. in timpul formatarii aveai pc conectat la net?
eu folosesc driver genius si intotdeauna a mers bine. inainte de a instala driverele ai facut update la windows?

| gmbod1 a răspuns:

Sall fii antena aici, sterge driveru bagati driver booster si til baga pe al lui original si mie mi-a facut la fel bft Funda?

| ursey a răspuns:

Mai este o posibilitate intri la device manager dai pe placa de sunet trebuie sa fie cu semnu exclamari daca nu e instalata sau o gasesti la sounds, video and game controllers dai proprietati/details /alegi la property/ harduare IDsi alegi primul scris de genu asta HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0888&SUBSYS_1458A002&REV_1000
dai copy in windows7 sau Ctrl+c in win xp si cauti pe net ai sa gasesti originalu la ce ai tu

| YoNoMember explică (pentru ursey):

Am reusit sa o instalez dar nu se aude nimic in boxe sau in casti....imi arata pe pc ca merge sunetul dar in boxe sau casti nu se aude...

| ursey a răspuns (pentru YoNoMember):

Intra in control panel si cauta la sound device si pune-o pe asta ca default la output

| Wyorel a răspuns:

Descarca de pe net o versiune, pe care vrei si apoi o instalezi in locul celei care nu merge!

| PetreGabriel a răspuns:

Daca e incorporata in placa de baza uite ai trei variante http://www.realtek.com.tw/downloads/ descarcale si vezi care merg. noteaza daca e pc mai bunut merge ala cu high definition daca e mai pff incerci AC97

| PetreGabriel a răspuns:

Http://www.realtek.com.tw/downloads/ NUMAI pentru placile de sunet incorporate daca e pc bun ia variante High Definition daca nu ia AC97 succes

| Duki97 a răspuns:

Cum adica sa reinstalezi placa audio? Poate driver-ul placii. Cauta pe net un driver compatibil cu placa ta sau cauta unul universal. Sau daca mai ai CD-urile PC-ului cu drivere instaleaza-l de acolo. BAFTA!