| sGlx a întrebat:

Cum pot sa am wifi in casa? Daca imi cumpar router pot sa am si wifi pentru telefon si internet la calculator daca bag cablul de internet sau trebuie sa imi cumpar wifi separat?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Da. Ai cablu pentru PC si WiFi pentru celelalte. Daca te induri si-i pui si un adaptor PC-ului, nu-ti mai trebuie cablu nici la ala. Sund adaptoare care merg pe slot PCI-e sau care merg pe USB. Nu stiu ce placa de baza ai!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca iti cumperi un router il poti cupla prin cablul de net pana la calculator. Daca routerul este WiFi iti poti lega telefoanele, un laptop sau mai multe, tablete, etc. Eu am avut si imprimanta WiFi si am pus-o si pe ea in retea. Deci, singura conditie este sa ai un cablu cu net si un router WiFi. Poti sa nu ai cablu dar sa ai un router WiFi cu usb si sa bagi un stick cu cartela (internet mobil). Exemplu: http://bit.ly/2JuNcjL

| sGlx explică (pentru Salontanul):

Deci pot si pc si telefoane doar cu cablul de net?

| Salontanul a răspuns (pentru sGlx):

Este bun dar nu-l poti folosi cu stick. N-are USB. Ti-as recomanda unul din astea daca te lasa "buzunarul": http://bit.ly/2JvHT3z

| Bizon95 a răspuns (pentru sGlx):

Da. Ai cablu pentru PC si WiFi pentru celelalte. Daca te induri si-i pui si un adaptor PC-ului, nu-ti mai trebuie cablu nici la ala. Sund adaptoare care merg pe slot PCI-e sau care merg pe USB. Nu stiu ce placa de baza ai!

| darrio2007 a răspuns:

Ia-ti modem cu wi-fi. Eu am de la UPC. Te poti conecta cu orice dispozitiv. Eu nu am mai bagat cablul de net in laptop de vreo 4 ani. Numai prin wi-fi.

| Bizon95 a răspuns:

Iei router
scoti cablul de net din comp
il bagi in wan-ul routerului
tragi cablu intre comp si router... in lan
configurezi routerul
ai net pe comp si pe wifi
https://www.youtube.com/watch?v=r7FxORx05Ns
nu te descurci, cheama un specialist
nu stii nici unul, cumparar router, scoate cablul de net din calculator
da telefon la ISP ca nu iti merge net-ul, aia o sa trimita o echipa
la aia le dai o spaga si iti configureaza ei