Întrebare recomandată | TreiSurori a întrebat:

Cum pot sa curat de praf cool-erul de la laptop homemade adica fara sa il duc la service?

17 răspunsuri:
| Infernia a răspuns:

Il desfaci de suruburi, scoti coolerul, iei o periute de dinti care nu iti mai trebuie si incearca sa scoti praful..de preferat poti sufla.

| Arthur a răspuns:

Fără să fie desfăcut poţi doar curăţa cu aspiratorul orificiile de aeresire. Aşa va mai dispărea şi din interior praful prin absorbţie indirectă. Ai grijă la tastatură! Nu da pe acolo pentru că rişti să rămâi fără butoane!

| Infernia a răspuns (pentru Arthur):

E riscant cu aspiratorul..si nu ai cum sa ramai fara butoane deoarece tastatura se desface..coolarul este inauntrul laptopului

| TreiSurori explică (pentru Arthur):

Ce fel de aspirator, care trage sau sufla? laughing big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. trebuie sa-l desfaci in interior - daca nu ai umblat in viata ta intr-un laptop, NU te baga in el;
2. se gasesc spray-uri cu presiune de aer si poti baga presiune din exterior in interior, DAR nu iti garanteaza curatarea, iar spray-ul este 20 ron.
Daca esti din Bucuresti da-mi o veste, dai o bere si te rezolv.

| spidy a răspuns:

Am eu o metoda mai buna: intri pe google, cauti un service care curata, il iei frumos si il duci acolo platesti in jur de 20-30 lei o curatare simpla sau 70-100 lei curatare+schimbare pasta termoconductoare si gata! iti recomanda sa nu te bagi singura in el...e riscant..mai ales daca ai HP(ca sa ajungi la cooler trebuie sa desfaci aproape tot) asa mai bine dai un ban si stii ca ai treaba facut calumea..mai e in garantie? daca da, du-te si vorbeste cu ei... oricum cam odata la 6-7 luni trebuie suflat, altfel face fssss big grin sper ca te-am ajutat!

| usernameFiRsT a răspuns:

Pai il desfaci de suruburi scoti colerul si sufla sau da cu o carpa ceva big grin

| Arthur a răspuns (pentru Infernia):

Eu tot am riscat şi nu s-a întâmplat nimic. Crezi cumva că piesele atârnă prin laptop? Care risc este? Cred că nu ai depistat găurile de aeresire care şi ele trebuie curăţate. Efectul este, normal, mai mic decât atunci când îl desfaci pentru a-l curăţa.
Poţi folosi şi : http://www.emag.ro/......EF5D2BBBM/
sau : http://www.mediafun.ro/Spray-aer-comprimat-600-ml-12999
De curăţat tot o să trebuiască curăţat la un moment dat şi din păcate ai dreptate, e un proces destul de complicat, trebuie făcut de cineva pregătit în domeniu. De obicei se poate şi prin aspirare, dar atunci obligatoriu cu o perie sau o pensula să fie agitată depunerea, insă mult mai eficient merge prin suflare cu aer comprimat, există chiar ceva spray-uri prevăzute cu tubuleţe subţiri ce pot dirija jetul unde e nevoie.

| Arthur a răspuns (pentru TreiSurori):

Şi, şi.

| TreiSurori explică (pentru Arthur):

Hand made am cerut, mersi de raspuns dar sincer nu ma ajuta. Eu locuiesc acum in Italia si nu am posibilitatea sa merg la un magazin pentru pc-uri ca sa gasesc sprayurile, iar online n'am idee cum.
Mersi mult:*

| BESTNICK a răspuns:

E tub spray special pentru a curata tastatura, cooler etc (il gasesti in magazinele de pc-uri )

| BESTNICK a răspuns (pentru TreiSurori):

Daca esti in Italia il gasesti in bennet, ipercoop, il gigante, carefour

| Infernia a răspuns:

A inteles asta un mare nimic din ce a vorbit lumea aici.

| Andrei_Birceanu_Ionut_1991 a răspuns:

E o joaca de copii sa il desfaci, asa ca nu risti nimic.doar mufa de la cooler sa nu uiti de unde o scoti(desi e cam imposibil). trebuie doar sa ai rabdare :p cu asporatoru nu faci nimic decat daca suflalaughingsi cu o carpa umeda il stergi usor.eu asa fac la laptop-ul meu de mult timp si nu am probleme.

| MihaelaDart a răspuns:

Eu mi-am deschis singura laptopul, mi-am curatat coolerul cu o carpa moale si o pensula care are par moale. Cu toate ca trebuie sa fi atenta cand il desfaci ori o poti face impreuna cu un prieten sa te ajute.

| monster62 a răspuns:

Intai, de unde esti? sa stiu sa specific in cautare