| AndresDarie2000 a întrebat:

Cum pot să devin un hacker de succes? De unde pot învăța programarea și apoi să hackuiesc?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

„Hackerii adevărați îi numesc «crackeri» și nu vor să aibă de a face cu astfel de oameni. Hackerii adevărați îi consideră pe crackeri drept leneși, iresponsabili și nu foarte deștepți, reproșându-le că a fi în stare să spargi o protecție te face la fel de hacker pe cât a porni un automobil prin efracție te face inginer... Diferența esențială este: hackerii construiesc, crackerii distrug. Dacă vrei să devii hacker, citește în continuare. Dacă vrei să devii cracker, citește grupul de Usenet news://alt. 2600 și pregătește-te să faci de la cinci la zece ani de pârnaie din momentul în care afli că nu erai așa deștept pe cât te credeai. Asta e tot ce am avut de spus despre crackeri."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Hacker

19 răspunsuri:
| Golyat18 a răspuns:

Politia! Mascatii! Jandarmeria! Une esti ma ca te iau! Ba da ce minte ai

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista licee de informatica
exista facultati de profil
exista mii de tutoriale de programare pe net

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca tu ai habar despre ce vorbesti, dar hackerii sunt cei certati cu legea, care sunt vanati si pusi in puscarie pe ani foarte multi.
Deci, nu-ti doresti sa devii hacker, crede-ma!

Iar programare inveti dupa ce inveti multa matematica, ca aia este baza informaticii si programarii.

| StefanGGXX a răspuns:

Daca vreei sa fii un hacker de succes tu trebuie sa te duci la cursurile de programare.Te va ajuta foarte mult

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru doctorandus):

Iti dai seama ca din moment ce pune astfel de intrebari aici cam ce minte si filme are in cap happy.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Violleta2022):

Greșit. Faci confuzie între "hacker" și "cracker".

| Violleta2022 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Vezi ca ai bagat degetul pe alaturi si mi-ai raspuns mie, nu lui doctorandus!

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

Superb raspuns!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tie voiam sa-ti raspund. Doctorandus a zis bine.

| AndresDarie2000 explică (pentru doctorandus):

Mulțumesc mult!

| AndresDarie2000 explică (pentru suntserios):

Mersi. happy

| AndresDarie2000 explică (pentru Violleta2022):

Eu mă refeream la hackerii care construiesc, dezvoltă, fac lucruri bune. Nu m-am gândit la cei răi care distrug, care fac infracțiuni.

| AndresDarie2000 explică (pentru FaraNume1245):

Scuză-mă, trebuia să mă fac mai înțeles.

| AndresDarie2000 explică (pentru StefanGGXX):

Mulțumesc.

| AndresDarie2000 explică (pentru BuLaNNNeL):

Voiam să aflu niște sfaturi, doar atât. N-am gânduri rele. happy

| AndresDarie2000 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc foarte mult.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Nu înțeleg la ce te referi. DonnaAlba face confuzie între "hacker" și "cracker". Cel căruia i-ai dat funda a zis bine ce a zis.

| AndresDarie2000 explică (pentru FaraNume1245):

Eu spuneam că vreau să devin hacker, adică cei care au intenții bune, lucrează într-o comunitate, dezvoltă anumite chestii (așa să fac și eu). Nu vreau să mă fac cracker, asta-i tot.

| Onea_Ioan_1956 a răspuns:

Invata-ma