| minteuandedouaori a întrebat:

Cum pot sa fac din windows Vista sal updatez sa fie windows XP?

7 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Poate te referi la Upgrade, nu Update. Iar Upgrade poti face doar de la XP la Vista, nu si invers.
Iti trebuie un cd bootabil cu Windows XP si instalezi pe partitia Vista imediat dupa ce-i dai cel mai probabil un Quick Format NTFS.

| DeyCj a răspuns:

Păi robert, ceea ce vrei tu să faci este inposibil. Upgrade=înbunătăţire şi Downgrade =Inrăutăţire în contextul de faţă. Deci pentru a trece de la Vista la Xp ai nevoie de Downgrade şi această operaţie se face printr-un fresh install(instalare nouă) folosind un Cd butabil şi de preferta autentic şi cu licenţă de Windows Xp.recomand formatarea completă a HDD asta pentru a evita incomapatibilităţile între tipurile de fişiere de sistem de formatare(Xp-ul ştie numai de FAT şi NTFS iar Vista mai are unul, pe lângă NTFS, nu mai țin minte cum îi zice). Din câte ştiu numai Windows 7 are un Xp mode dar ăla îi un Vista finisat şi operaţia aia poartă numele de upgrade.Succese

| ronin33dan a răspuns:

Treci la Win7 si lasa tampeniile cu XP-ul. Daca ti-a functionat Vista pe compul care-l ai o sa functioneze si Win7, superb! Ferestete sa lasi sa-si fac aup date fisierul cu nr asta KB971033

| CosteaVlad a răspuns:

Haoileu Robi tată ce tâmpenie-ai zis... laughing
(! ) În atenția celor cu Windows 7, aveți grijă, puneți automatic updates pe off, ca nu care cumva să vă treziți cu 7-le upgradat la XP. laughing
Acum serios vorbind, dacă nu-ți place Vista și nici W 7, și vrei neapărat XP, trebuie să faci acea operațiune denumită generic (RE)INSTALARE. UPGRADE poți face dacă vrei să treci la Windows 7, dar în niciun caz nu la XP.
Nu mai vreau să repet a 10-a oară pe ziua de azi teoria chibritului despre „cum faci un CD boot-abil", "ce fac cu Nero", „ce-i ăla Power ISO", ș. a. m. d, că tâmpesc de tot.
Informații găsești gârlă pe site, folosește doar funcția de căutare, sau dă un search pe Google.
Hai salut! peace sign

| DakotaRoyse a răspuns:

Te referi la downgrade.
E destul de usor in caz ca ai cd-uri originale cumparate cu tot tacamu', gasesti ceva tutoriale pe net :-?
Daca nu, uite aici, poate te ajuta :D http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2287685,00.asp
Sincer in locul tau as salva ce am pretios in calculator, sau macar in partitia unde e Windowsu' si as instala un XP nou-nout fara alte complicatii :).

| selef a răspuns:

Din vista ca sa faci sa fie xp, nu trebuie facut upgrade, iti trebuie downgrade.

| Gonzales a răspuns:

Windows XP din punct de vedere al datei de fabricatie este mai vechi ca Vista. Practic ce vrei tu sa faci nu se cheama update.

http://lmgtfy.com/? cu=Cum+se+instaleaza+Windows+XP

Sper ca ti-am fost de ajutor!