| Adyy5 a întrebat:

Cum pot sa fac un videoclip format din mai multe scene dintr-un serial/film/anime?
Ca un trailer sau un amv.

3 răspunsuri:
| casher a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii cum sa editezi.
O sa o luam usor prima oara.
Sa zicem ca iei un intreg episod dintr-un anime. si vrei sa faci un amv din el, si pui o muzica.
pui muzica si muzica are cateva secvente stii? (drop, buildup, etc., pe care le poti recunoaste singur cand muzica isi schimba ritmul sau pur si simplu "modul")
si tu acum tai dintr-un episod intreg cateva secvente pentru secventele din melodie, si le pui toate una langa alta.
dupa ce secventele video se sincronizeaza cu melodia aleasa de tine acum e gata. trebuie aplicate cateva efecte. pai randeaza-l (sau exporteaza) secventele si astea asa cum sunt ele si dupa aplica-i cateva efecte. Poti aplica effecte de viggnete, de shake, de color correction etc. te poti uita si pe Youtube cum se fac aceste efecte.

| Adyy5 explică (pentru casher):

Asta am inteles, dar cum pot lua mai multe secvente din mai multe episoade si sa le pun laolalta? Ce program as putea folosi?

| Zamfira2sweet a răspuns:

Programe de editare video poti lua de aici: http://www.mocasoft.ro/? s=video