| Iulian922 a întrebat:

Cum pot sa golesc memoria din C, fara sa sterg lucruri importante. ps : nu mai am memorie asa ca nu pot sa downloadez nimic de curatat memorie.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Curatarea si defragmentarea partitiei C se poate face si fara sa descarci si instalezi alte programe, respectiv cu Disk Cleanup si Disk defragmenter, intrand prin Start/All Programs/ Accesories/System Tools.
Daca vrei sa folosesti alte programe vezi ce ai in partitia C si muta in D toate, in afara de programe si astfel iti faci loc pentru programele de curatare si defragmentare.

| RAY a răspuns:

Nu poti sterge tot din c din moment ai acolo windowsul, sterge ce ai in d, lasa spatiu cat mai mult in c, nu baga nimic in c in caz de virusare tot se pierde

| horia2012 a răspuns:

- De unde stim noi ce lucruri sunt importante pentru tine?
- De unde stim noi cate programe ai si de cate ori le folosesti.
-Stii foarte bine de unde se dezinstaleaza programe.
-Prin defragmentare nu-ti maresti spatiul pe HDD. Degeaba o faci.
Fa-ti singur curatenie in calculator.

Asa a patit-o un prieten de-al meu.
Nu era hotarat ce sa stearga. 2 luni de zile s-a gandit si pana la urma si-a cumparat un alt HDD. Asta vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Click dreapta pe partitia "C":
->"Properties";
->A doua sectiune de sus"Tools";
->"Defragmentation";
->Dai la "Defragment now";
->Alegi "C" si dai "Defragment".
Asta iti va curata memoria din istoric, istoricul erorilor si alte inutilitati. Daca nu ai dat niciodata probabil vei avea cu 1GB-1, 5GB mai mult spatiu.

| Iulian922 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu imi da partitia C?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iulian922):

Alege tu partitia respectiva, in care spui ca nu mai ai spatiu.Se poate sa fie sub alta denumire decat"C". Daca in "My computer"iti apare si acolo nu, daca asta voiai sa spui.Nu stiu.Ma depaseste.In cel mai rau caz, trage pe CD-uri tot ce nu vrei sa pierzi si iti bagi din nou Windows-ul.In caz ca nu sti, trebuie sa cunosti pe cineva. Daca nu cunosti pe cineva.Du-te la un magazin IT.Nu te costa mult.In jur de 50-80 de lei.In functie de ce Windows vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai programe nefolositoare poti intra in control panel si sa le dezinstalezi pe rand ori poti intra direct in C si le stergi pe rand

| pozeanimate a răspuns:

Aloca mai mult spatiu discului c din d

| Ex89 a răspuns:

Pai intra in Control Panel->Add or Remove Program, si stergi programe nefolositoare, jocuri daca ai in C, dupa aia intri in C->Program File->si iei pe rand folderele si te uiti ce ai inutil pe acolo si cureti (asta doar daca stii ce ai inutil sa nu stergi drivere).

| NELU36 a răspuns:

Restarteaza calculatorul, apasa tasta F8 inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare, selectezi optiunea Safe Mode, astepti sa se incarce toate datele, apoi stergi si dezinstalezi ce crezi ca nu m-ai ai nevoie pe Pc.Cat esti in Safe Mode nu poti sterge fisiere care sunt vitale pentru functionarea PC-ului tau. Apoi dowloadeaza un program de curatare, Cleaner, Iobit sau altul.

| Iulian922 explică (pentru NELU36):

Eu am CCleaner, dar nu mai sterge nimic.

| NELU36 a răspuns (pentru Iulian922):

CCleaner sterge doar ramasite si goleste cosul de reciclare.IObit Tolbox este m-ai bun dar daca nu ai spatiu de dowload?

| Constantin_Butnaru_1985 a răspuns:

1.daca nu ai nev de unele programe poti sa le stergi.
2. daca ai nev de ele du-te la un magazin cu calculatoare si i-ati o memorie mai mare.
3.sau un stick
4.mai ai si disk d pune programul acolo

| eXySSo a răspuns:

Dezinstaleaza programele nefolositoare din C si incearca sa le instalezi in alta partitie. Si sterge tot ce ai pe DESKTOP (in afara de shortcut-uri)