| Speranta12 a întrebat:

Cum pot sa-mi protejez telefonul impotriva virusilor si cum aflu daca am virusi in telefon?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LPCTSTR a răspuns:

Telefonul are sisteme antivirus deja, tu trebuie doar sa fii atent la ce descarci si instalezi pe telefon.
Pai, un virus sau malware se manifesta prin diferite moduri, unele mai subtile decat altele, deci depinde de ce virus ai in telefon.
Iti voi lista cele mai cunoascute tipuri de malware: troian: se prezinta ca un program inocent, insa la rulare isi va activa codul daunator care difera de la simplele malware pana la cei fatali. Practic este un cal troian; Adware-ul iti va plasa reclame pe ecran; un miner va folosi resursele telefonului(deci ingreunandu-l la modul extrem) pentru a mina monede virtuale(gasesti pe 'net mai multe informatii); un virme se va folosi de cobtactele tale pentru a se raspandi (de exemplu blocand intregi retele); un cryptolocker sau ransomware iti va cripta datele personale si iti va cere bani pentru a le recupera;
Deci daca telefonul lucreaza greu s-ar putea sa ai un miner, un troian sau un vierme.
Daca iti apar reclame aiurea desi nu esti intr-o aplicatie, clar e un adware.

Pe scurt, nu descarca aplicatii (crack, antivirus, cheat, etc.) decât dacă esti 100% sigur(a).

| Speranta12 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa ai rutina corecta si sa nu instalezi aiurea orice aplicatii, daca vorbim de Android cu care eu sunt mai familializat iti pot spune ca daca ai nevoie de o aplicatie o descarci doar din magazinul Google Play, nu de pe siteuri straine, si nu dai niciodata permisiuni de a instala apk-uri din alte surse decat magazinul online de care spuneam.
Apoi pentru o siguranta in plus cauta si citeste recenzii despre marcile de antivirus consacrate si instaleaza un antivirus pentru telefon, din cate imi amintesc majoritatea sunt gratuite pentru telefon!
Cauta marci precum : avira, eset, 360 Security, Kaspersky, Bitdefender, AVG, Avast si vezi care au cele mai bune aplicatii antivirus/antimalware pentru telefon. Le gasesti la download desigur tot pe google play.