Întrebare recomandată | pierduta a întrebat:

Cum pot sa previn supraincalzirea laptopului? Niste sfaturi?

11 răspunsuri:
| Silviu123123 a răspuns:

Cumperi Niste racitoare pentru laptop

| Rolitech a răspuns:

In primul rand
Daca ai Laptopul de mult
1.Lai tinut in pat; pe picioare; etc.Ca sa rezolvi problema trebuie sa intrebi un expert in laptopuri
aaaa si mai e ceva
in lapptop este la fel ca la copyuter o elice ori nu-ti functioneaza ori este problema de mai sus
Nu doresc funda dar raspunde-mi si mie la intrebarea mea
Cum pot schimba Viata; Bani; timpulsi cemai este in bara de la cs (counter Strike)?
Raman Dator

Răspuns utilizator avertizat
| stlucian a răspuns:

Daca il ai mai de mult poate e plin de praf si transferul de caldura se face mai lent s-au deloc.Du-l la un service sa ti-l curete(in interior bineinteles).

| horia2012 a răspuns:

Du-te in service. Daca se incalzeste fara sa te joci cine stie ce, poate trebuie schimbata pasta termoconductoare, collerul si trebuie sa cumperi un "cooler pad".
http://www.shopmania.ro/q-cooler-pad

| zdrangoi a răspuns:

Prima solutie ar fi sa cumperi un cooler.
Uite aici ca sa vezi despre ce este vorba :
http://www.emag.ro/......EB1J3BBBM/

O solutie la indemana, rapida, foarte eficienta si gratis, este sa gasesti o ladita din plastic de fructe perforata pe fund (ceri de la un supermarket sau din piata, nu e o problema, e gratis),
o pui cu dosul in sus si pe ea pui laptopul.
Astfel se poate ventila aerul de sub el, evitand supraicalzirea.

| robytoby a răspuns:

Salutare, in primul rand trebuie curat de praf si schimbata pasta termoconductoare la procesor, apoi pune un ventilator sub el, se numeste cooler pad si ar fi bine sa fie din aluminiu nu din plastic.
Bafta.

| xBro a răspuns:

Sall, Cel mai bine ia-ti un cooler nou cu rotatiile de 1500 pe minut, curata foarte bine procesorul cu un servetel, si apoi pune pasta termoconductoare pe procesor, ATENTIE! cat un bob de orez, nu cat unul de fasole sau mazare deoarece este prea mult, pui pasta termoconductoare o intinzi pe tot procesorul [ cum faci tu cu oja pe unchii asa faci cu procesorul, intinzi pasta aceea pe tot procesorul insa sa nu fie mult ti-am zis cat un bob de orez si o intinzi pe procesor ], BAFTA! happy wave

| Irina29 a răspuns:

Buna! Supraîncălzirea laptopului este cauzată de ventilatoarele din laptop care nu mai fac față. Așa că îți recomand un cooler. Succes! happy

| EMike a răspuns:

Daca te pricepi. Desfa-l, scoate tot praful. Daca nu te pricepi, mergi la un service IT in orasul tau. Apoi iti trebuie asta : http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/

| tpubest a răspuns:

Salut. Am avut aceeasi problema si am fost la un service. Ce au facut? Au desfacut laptopul, au scos coolerul si au scos gunoiul din el, au schimbat pasta termoconductoare, iar la cipul grafic au zis ca au plus o placuta thermalpad de cupru care zic ei ca ajuta mai mult la racire. Il am de 3 luni si nu a mai facut nici o probleme. Ei au zis ca trebuie sa fac aceasta curatare o data pe an.