| RealKing01 a întrebat:

Cum pun o placa video la un laptop? In loc de 1GB sa pun 4gb? Ca nu prea gasesc si e cam diferita placa video de laptop fata de cea de pc.

8 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Nu poti merge la un service si sa duci?

| RAY a răspuns:

Nu se poate schimba placa video de la laptop

| Ineys a răspuns:

Nu poti schimba placa video pe un laptop. Cel putin asa ar fi indicat. Nu merita deoarece nu e usor sa gasesti una compatibila de obicei, mai ales daca ai un laptop vechi. Si daca placa ta de acum are 1 GB, nu o s-o poti schimba cu una de ultima generatie.

Bula
| Bula a răspuns:

La laptop nu se pot schimba componentele ca la PC.
Vinzi laptop-ul si cumperi altul in loc, cu performantele dorite.

| NLS a răspuns:

Tot ce poti face e sa iti cumperi un Razer Core X sau Razer Core V2, etc...
sau sa improvizezi tu unul:
https://www.youtube.com/watch?v=WcvmvZNBCD4

Dar te costa vreo 40 euro (pe langa costul placii video).

Placa video integrata nu se poate schimba.
Cea dedicata se poate schimba, IN CAZURI FOARTE RARE, si doar cu un model asemanator, din aceeasi generatie.
Sunt foarte scumpe, greu de gasit, si nu merita chinul.
Cum spuneam, pe majoritatea modelelor NU se poate schimba.

| Ciprian1701 a răspuns:

Exista slot PCI-EXPRESS pe care il cumperi separat. Is facute special pentru laptop-uri. Cauta PCI EXPRESS adaptor. Gasesti pe eMAG. Exista versiunea la 20 de lei care se conecteaza prin USB. asa ai posibilitatea de a monta orice placa video de orice marime

| One25 a răspuns:

Nu poti schimba.

| ziftode a răspuns (pentru Ciprian1701):

Bati campii!
dar iti dau ocazia sa ma faci de rahat... poti sa postezi un link cu un produs, care chiar merge pe usb si care NU CONTINTE "MINING" IN TITLU?!?
mining nu e jocuri, pentru mining folosesti GPU-ul placii video intern in placa vide, si apoi iti da numai rezultatul, iar problema e ca...

problema solutiei lui NLS care mi se pare geniala, e ca wifi-ul e pe pcie 1x, care e mult mai putin decat placa video care are 16x, practic o sa scada FPS in draci, chiar daca ai un procesor foarte bun
asa ca o inbunatatire substantiala ar fi sa pui pe slotul de m2, care e pcie 4x, daca laptop-ul are