| anonim_4396 a întrebat:

Cum recunoaște algoritmul YouTube plagiaturile de genul:?

https://ibb.co/Kmz9MnQ

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sunt mai multe posibilitati:
1) YouTube are incorporat un algoritm care verifica bit cu bit continutul materialului.
Frecventele identice ale piesei originale si ale piesei urcate de respectivul, contin secvente identice de cod binar (1 si 0), deci nu e chiar atat de greu sa fie identificate doua piese perfect identice.

Daca cel care urca, modifica putin piesa, chiar si vorbind ceva la microfon peste melodie, deja devine mai greu de identificat (dar nu imposibil).

2) cineva oarecare a raportat melodia clona la YouTube.

3) Autorul melodiei (ale drepturilor de autor), adica Studioul/Casa de discuri, a reperat melodia clona (prin cautarea titlului in Youtube) si a cerut celor de la YouTube sa o blocheze, (sau uneori sa o stearga.)

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, de curand algoritmul a recunoscut o filmare a Lunii, executata in mod indepedent, ca fiind "plagiat de video".

| Zuzu1991 a răspuns:

La fel ca shazam, aplicatia nu filmul
au un algoritm... google are algoritme, IN RAUTATE

insa mai e si posibilitatea a 54k vizionari, cineva te-a raportat...