| Lioana a întrebat:

Cum rezolv eroarea "NTLDR is missing Press CTRL + ALT +DEL to restart"?
E vorba de un PC la care i-a fost formatat HDD - ul, deci nu are windows pe el. E setat sa booteze de pe DVDwriter si are DVD-ul cu windows 7 Ultimate in el dar in loc sa intre sa instaleze windowsul da acest mesaj.

Răspuns Câştigător
| Lioana explică:

Pai afecteaza si windows 7. Pai eroarea iti apare pentru ca dintr-un anume motiv nu iti booteaza de pe DVDrom. Cand vezi eroarea asta inseamna ca vrea sa porneasca de pe harddisk. Asta vreau sa iti explic. Tu trebuie sa il faci sa booteze de pe DVD.

| Lioana explică (pentru Lioana):

Pai cum daca nu din BIOS? Nu te-ai gandit la varianta ca nu vede unitatea de disc nu-i asa? Ai preferat sa crezi ca habar n-am de setarile din bios. Dar daca e asta, n-am DVD-Rom in plus ca sa-l schimb, iar ca sa cumpar unul nou si sa aflu ca nu unitatea de disc era de vina ar fi cam neplacut.

11 răspunsuri:
| FaraNume77 a răspuns:

Salut inseamna ca nu booteaza de pe dvd. Apasa f12 si intra in boot meniu si selecteaza sa porneasca de pe dvd.

| Lioana explică (pentru FaraNume77):

Asta e primul lucru pe care l-am facut. E setat corect.

| FaraNume77 a răspuns:

Eroare asta are legatura cu bootloader-ul din cate stiu eu. Verifica in BIOS daca dvdromul e first boot device si asigura-te ca DVD-ul tau e bootabil.

| FaraNume77 a răspuns:

Problema asta e cu bootloader-ul. Tu vrei sa bootezi de pe dvd nu?

Raspunde la urmatoarea intrebare: Atunci cand bootezi fara DVD in unitate tot la fel scrie? Daca Da inseamna ca ori DVD-ul nu e facut corect ori nu e setat sa porneasca de pe DVD.

| Lioana explică (pentru FaraNume77):

DVD-ul e original cu licenta si biosul e setat sa porneasca de pe DVD. AM scris clar in intrebare. Trebuie sa-ti fac poza la ecran ca sa ma crezi?

| FaraNume77 a răspuns:

Problema are legatura cu MBR-ul nu cu DVD-ul tau! Daca bootezi fara DVD nu scrie tot la fel? Asta am intrebat.

https://neosmart.net/wiki/ntldr-is-missing/

| Lioana explică (pentru FaraNume77):

Acolo scrie ca eroarea afecteaza Windows XP si altele, dar eu nu am un windows instalat. Si, da, eroarea apare si cand nu exista DVD in unitatea de disc.

| FaraNume77 a răspuns:

Citeste aici poate te ajuta. E o setare din bios. http://www.tomshardware.co.uk/......t-dvd.html

| FaraNume77 a răspuns:

Nu am zis ca habar nu ai de setari. Am zis? Nu! Am zis ca nici nu porneste de pe DVD nu stiu de ce. Incearca cu un stick usb.

| FaraNume77 a răspuns:

Nu are rost sa cumperi alt DVD-Rom.