| Lipsa47 a întrebat:

Cum rezolv problema cu (write protected) de la un card mirco SD.am incercat si cu adaptor sa dau de acel buton dar degeaba tot la fel?

1 răspuns:
| DraGfirE a răspuns:

Salut! Si un prieten a intampinat o asemenea problema la care gasise doua solutii (pe atunci): formatarea microSD-ului intr-o camera foto-digitala + adaptor microSD sau formatarea microSD-ului pe un computer + adaptor microSD.
De cele mai multe ori varianta a doua a dat rezultate - asta in cazul in care microSD-ul nu avea probleme hardware, astfel:

- introduci microSD-ul in adaptor;
- pui butonul lateral (comutatorul) pe UNLOCK;
- peste acea zona pune o bucata de scoci (vezi poza),
- formateaza-l.