| sindeiu a întrebat:

Cum ridic un colet de la posta?(am platit cu cardul produsul)

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Normal il primesti pe telefon, dar nu intotdeauna. Dar oricum, ar trebui sa stii numarul de colet, si il poti urmari pe site-ul Postei Romane.

https://www.posta-romana.ro/track-trace.html

Cand ajunge la Oficiul Postal de care apartii, te duci cu nr. de aviz, daca ti-a venit mesaj, sau cu numarul coletului daca nu ai avizul. Si cu buletinul. Atentie ca la cele care vin din afara tarii, la intrarea in tara Posta Romana schimba numarul de identificare al pachetului, dar il gasesti pe cel nou in fisa de tracking al serviciului postal/de curierat care l-a adus in Romania.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la posta cu cartea de identitate si spui ca ai un colet de ridicat

| mihai69 a răspuns:

Când primești avizul, te duci cu cartea de identitate și îți iei coletul.

| sindeiu explică (pentru mihai69):

Avizul il primesti pe telefon sau iti vine la usa?

| sindeiu explică (pentru Holiday):

Mersi frumos.

| Holiday a răspuns (pentru sindeiu):

Dai pe "vezi raport detaliat" si afli exact unde e. Cand ajunge la pasul "In prelucrare - Oficiul Postal.........si numele celui de care apartii", inseamna ca poti merge a doua zi sa-l iei.

| mihai69 a răspuns (pentru sindeiu):

Avizul de obicei se lasă în cutia poștală.

| Holiday a răspuns (pentru sindeiu):

Normal il primesti pe telefon, dar nu intotdeauna. Dar oricum, ar trebui sa stii numarul de colet, si il poti urmari pe site-ul Postei Romane.

https://www.posta-romana.ro/track-trace.html

Cand ajunge la Oficiul Postal de care apartii, te duci cu nr. de aviz, daca ti-a venit mesaj, sau cu numarul coletului daca nu ai avizul. Si cu buletinul. Atentie ca la cele care vin din afara tarii, la intrarea in tara Posta Romana schimba numarul de identificare al pachetului, dar il gasesti pe cel nou in fisa de tracking al serviciului postal/de curierat care l-a adus in Romania.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cu mana

| Lioana a răspuns:

Te duci la posta cu cartea de identitate si spui ca ai un colet de ridicat. E bine sa ai si avizul primit in posta dar primesti coletul si daca nu il ai.

| helpforyou a răspuns:

Trebuie sa primesti avizul de la postas. Dupa care doar cu buletibul il ridici de la posta.

| IceRope a răspuns:

Cu mâna dreaptă.