| Rankup a întrebat:

Cum ruleaza gta 4 pe un laptop cu 4gb ram?

14 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Depinde de placa video, gta 4 merge lejer pe 4 gb de ram.
Nu doar ram-ul conteaza la jocuri.

| bogdan324 a răspuns:

Sa stii ca de la ultimul patch jocul merge brici pe sistemul meu(i7 5820k, gtx 1060 6gb, 16gb ram ddr4) in 2k 60fps+ constant, plus ca au rezolvat bug-ul ala cu memoria video, acum imi vede toti cei 6gb.
Pentru cel care intreaba:spune-ne placa video si procesorul, iti recomand patch-ul 1.0.4.0 pentru gta 4, grafica e ceva mai proasta dar in caz de ai un laptop slab o sa te ajute mult in fps-uri.

| Rankup explică (pentru bogdan324):

Nu prea stiu ce placa video are dar cred ca asta este procesorul ITEL(R) CELERON(R) CPU N3350 @ 1. 10GHZ

| bogdan324 a răspuns (pentru Rankup):

Ai un Intel hd 500, adica integrata din procesor.
Acum nu vreau sa par rece cu tine sau ceva dar procesorul e slabut si stiu ca ceea ce urmeaza sa spun o sa para absolut STUPID pentru cei care or sa citeasca asta dar acel procesor este atat de slab incat acea integrata este bottleneck-uita grav de catre procesor in jocurile cpu-intensive.
Din pacate nu vei rula gta 4 in mai mult de 25fps-uri nici macar pe minim

| Rankup explică (pentru bogdan324):

Stiam ca procesorul e cam slab, dar na csf xD, l-am instalat si am vazut ca merge in 35-45 fps cam asa nu-i chiar asa rau.Chiar daca procesorul e cam slab ruleaza jocurile binisor

| bogdan324 a răspuns (pentru Rankup):

30-45fps?
Ori oi fi subestimat eu procesorul ala cu toate ca de abia scoate 1100 puncte in passmark, ori tu ai vreo placa video dedicata in el si am gresit eu.
Ma uitam la cineva cum de abia reusea sa joace gta 4 pe un i3 de generatia a3-a care e mult mai puternic si ca procesor, si ca integrata, tot cu 4gb ram, fata de acel celeron, in 800x600 cu 30-40fps-uri,
Daca poti sa ma ajuti cu ceva ca sunt curios, poti da pe start sa scrii dxdiag, dai pe el si sa imi spui ce scrie la name acolo la display sau renderer, depinde cum iti apare.
Multumesc anticipat!

| Rankup explică (pentru bogdan324):

La name scrie Intel(R) HD Graphics, apropo leptopul e un notebook(vivobook) cu windows 10 pro x64 bit

| Rankup explică (pentru bogdan324):

Poate ca nu a facut update la drivere sau nu mai avea memorie...or nu stiu xD Eu cel putin am 2-3 programa de boost si cateva setari la Advence System Setting pentru a scapa de lagul din jocuri in mare parte

| bogdan324 a răspuns (pentru Rankup):

Avea ultimele drivere pe atunci.
Nu ma mai iau dupa benchmark-uri sintetice niciodata, aviz amatorilor.
Multumesc de raspuns!

| RAY a răspuns:

GRAND THEFT AUTO 4 – CERINTE DE SISTEM MINIME
CPU: Intel Core 2 Duo 1. 8Ghz, AMD Athlon X2 64 2. 4Ghz
RAM: 1.5 GB
Graphics: 256MB NVidia 7900 / 256MB ATI X1900
Operating system: Windows Vista (plus Service Pack 1), Windows XP
16 GB spatiu pe disk
GRAND THEFT AUTO 4 – CERINTE DE SISTEM RECOMANDATE
CPU: Intel Core 2 Quad 2. 4Ghz, AMD Phenom X3 2.1Ghz
RAM: 2GB (Windows XP) 2.5GB (Windows Vista)
Graphics: 512MB NVIDIA 8600 / 512MB ATI 3870
Operating system: Windows Vista (plus Service Pack 1), Windows XP
18 GB spatiu pe disk

http://www.blasterzone.ro/cerinte-de-sistem-grand-theft-auto-4/

| Frank51 a răspuns:

Daca laptopul are o placa video integrata slaba nici nu porneste jocul. In schimb daca are o placa video potenta va merge brici.

| NLS a răspuns:

Ramul nu contează prea mult dar ar fi bine sa fie minim 4 GB ddr3.

Ce contează e placa video.
Daca ai măcar o 9800GT de 1 GB va merge ok.
Daca ai o gtx 560 de 2 GB va merge perfect, insa procesorul ar fi bine sa aibă 4 nuclee fizice. (a fost primul joc ce a cerut 4 nuclee)

Exemplele date sunt placi video pentru desktop, însă poti face o analogie ca generatie/an aparitie/caracteristici cu modelele pentru laptop.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de placa video si procesor. Dar avand in vedere ca are 4 gb ram, posibil sa mearga cel putin pe low.

| Ssssmokin a răspuns:

Sincer GTA IV este cam de c... din cauza optimizarii. Chiar daca treci de cerintele medii si cele recomandate, nu te astepta sa il joci in 60 de fps-uri pe high. Mai repede o sa iti mearga GTA V decat GTA IV big grin. Totusi pentru intrebarea ta, da GTA IV ruleaza pe 4GB RAM. Insa aici este mai mult vorba de placa video si de procesor. Sa ai macar 1GB memorie video si un procesor cu 4 nuclee.