| nikname a întrebat:

Cum sa fac s-a instalez windows de pe stick daca pc-ul nu are acceasta optiune?

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Daca bios'ul placii de baza nu stie ce e aia instalare dupa usb (ceea ce ma mir, am o placa de baza veche din 2002 care o folosesc pe post de server si pana si aia booteaza de pe un usb) nu ai ce sa ii faci.
Din setari in bios trebuie sa dai prima data sa booteze dupa usb, sau in meniul boot. Daca nu ai optiunea USB ci doar HDD/CDROM nu ai ce face decat sa upgradezi biosul la ultima versiune.
Dar eu nu cred ca nu suporta instalare de pe stick, nu stii tu unde sa umbli.

| nikname explică (pentru Evolution):

Cat de cat ma pricep intrale' pc-ului si te asigur ca nici cu unltima versiune de BIOS nu are functia de bootare de pe stick, problema e urmatoarea inainte cand faceam stick bootabil cu windows 7 mergea s-a instalez windowsul direct de pe desktop, si am incercat si cu xp sa fac stick bootabil, in cele din urma am reusit dar nu vrea deloc sa se instaleze. Mersi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru nikname):

Lasa toate si daca vrei sa instalezi de pe desktop nu faci niciun stick bootabil. Faci image.iso cu windows,montezi imaginea iso cu daemon tools si dai install. Dupa ce instalezi,te duci si cureti pc-ul din clean disk,si vezi ca acolo ai si windows old, il bifezi pe ala la curatat si gata, e sters. ramai doar cu ce ai instalat. Daca vrei neaparat sa formatezi hdd-ul, vezi domle ca se instaleaza mut mai bine de pe unitatea optica, adica dintr-un dvd sau cd bootabil.

| AllexuMax a răspuns:

Principala chestie este sa fii atent in BIOS unde mergi la laptopurile mai mari care au si Unitate Optica iti apare automat de pe ce sa booteze, dar la Mini laptopuri care au numai suport pentru USB trebuie sa dai pe optiune, iar daca imi amintesc eu bine un enter, in general citeste jos ca iti apar, difera uneori optiunile de selectie la anumite laptopuri.Bafta

| pliotpaula a răspuns:

Nu.dar depinde ce fel de tableta ai.