| Frank51 a întrebat:

Cum sa masor cati W/h consuma un difuzor? Am un multimetru Lexman, cand dau pe Volti, imi arata perfect, cand dau pe Amperi, mai precis miliA, nu imi arata nimic. Multimetrul este conectat in paralel, ce sa fac?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Invata sa folosesti aparatele de masura!

Pana atunci masoara cu metrul sau cu damigeana.

| Frank51 explică (pentru Bula):

Multumesc mult de raspunsul tau care m-a ajutat enorm.

Pana la urma am reusit, trebuia sa conectez pe partea de 10A, probabil circuitul de 200mA este conceput pentru altceva.

| Adrian5575 a răspuns (pentru Frank51):

Daca ai multimetru din acela de 20 lei, s-ar putea sa nu functioneze cand selectezi 200mA. Am si eu unu si cand dau sa masor o rezistenta, arata infinit, si pe 200 ohm si pe 2Mohm. Oricum, bine ca ai reusit.

| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Trebuie sa masori pe tensiune /curent ALTERNATIV.
Tensiunea se masoara PARALEL, iar curentul in SERIE cu consumatorul.
Puterea este produsul tensiunii si curentului.
Energia consumata este puterea inmultita cu timpul.
Sunt lucruri elementare, invatate la orele de fizica, la scoala (de cei care intr-adevar au invatat).

| Frank51 explică (pentru Bula):

Chiar daca nu as fi stiut, iti era greu sa nu fi arogant asa-i? Problema a fost ca eram pe alt circuit, desi legasem in serie imi arata zero, plus ca multimetru este unul luat din hypermarket. Sunt la inginerie electrica, am minimul habar de domeniu si invat extrem de mult zilnic, nu cred ca ai dreptul sa judeci fara sa stii "ce e sub capota". Eu stiu ce pot si stiu unde vreau sa ajung.

| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Esti la "inginerie electrica" si nu stii sa folosesti un aparat de masura?
Mi e mila de tine, de viitorii tai angajatori, de clienti etc.

| Frank51 explică (pentru Bula):

Continui sa fi arogant desi habar nu ai de nimic. Sunt primul an si nu am mai folosit vreun aparat de masura, practica se face abia din anul 2, nu stiu de ce iti dau explicatii ca deja stii astea dar se pare ca tu ai nevoie. Si mie mi-e mila de oamenii cu care interactionezi si cu care esti arogant si superficial.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Dap, a intrebat cati W/h consuma difuzorul. Un motiv in plus sa nu-l credem ca se face inginer.

| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Schimba-ti facultatea!
La practica, printre primele lucruri de baza se invata si MASURAREA.
Chiar in primul semestru, in anul 1.

Daca la voi masurarea se invata doar in anul II, cand veti invata cum se face un stabilizator reglabil cu 1 tranzistor? In anul 7? laughing

| Frank51 explică (pentru doctorandus):

Bai tu chiar ai cu capul. Aparatul de măsură era setat pe partea de amperaj mai mic și de asta nu reușisem. Da, cu practică stau prost dar măcar eu studiez continuu și imi repar greșelile, spre deosebire de tine. Ăsta e ultimul mesaj, ai block.

| Adrian5575 a răspuns:

Intensitatea curentului se masoara in serie, nu in paralel.
I=U / R
P=U * I
W=U * I * t

| Frank51 explică (pentru Adrian5575):

Am incercat si in serie, probabil nu conectez cum trebuie. Deci vin 2 fire din amplificator +-, cu + intru in difuzor, cu minus din difuzor intru in + de la multimetru, din - de la multimetru intru in minus la amplificator, si tot nu merge. Ce fac gresit?