| SERIALS a întrebat:

Cum sa reusesc sa micsorez un text in Word ca sa fie intr-o pagina? Specific ca are alte 6 randuri pe a doua foaie cu data si semnatura, dar as vrea sa fie totul intr-o pagina? Care sunt metodele de micsorare?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În afară de micșorarea fontului la tot textul (sau doar la o parte), ori la mărirea zonei ce poate fi scrisă din pagină, mai ai și varianta să micșorezi distanța dintre rânduri: https://support.microsoft.com/......7c28a85712

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand trebuie sa te asiguri ca pagina este formatul dorit de tine. Dai la "Layout", iar in sectiunea de "Page Setup" ar trebui sa vezi "Size", de acolo alegi formatul dorit (de exemplu A4).
Dupa, poti sa schimbi si marginile daca doresti, tot de la sectiunea "Page Setup" daca apesi pe acel buton de extensie din dreapta jos (sau dai la "Margins" si jos de tot "Costum margins") in fereastra noua aparuta poti sa configurezi cum vrei tu de la Top, Left, Botton si Right.

Pe langa asta, daca vrei strict micsorarea textului, poti selecta tot textul (CTRL+A) sau doar portiunea dorita de tine, urmand dupa sa dai la tabul "Home" si apoi la sectiunea "Font" (chiar printre primele de acolo) si de acolo ai un numar mai sus langa font, de acolo pot sa il micsorezi sau sa il maresti.

Sper ca asta ai intrebat si sper ca te-am ajutatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Selecteaza tot textul si incearca sa modifici distanta dintre randuri, sau incearca sa micsorezi marimea textului: de ex in loc de 15 pune 13

| Balalau95 a răspuns:

Ctrl+numpad5 (ctrl si tasta 5 din dreapta de pe numpad)
asta selecteaza in word tot, tot, TOT
ctrl+[
asta micsoreaza fontul, si repeta pana esti satisfacut cat intra intr-o pagina