| RAY a întrebat:

Cum sar comporta asta pe xp?
Calculator Dell Desktop Optiplex 360
Calculator Dell Optiplex 360 Desktop, Intel Core 2 Duo E7400 2.80 GHz, 2 GB DDR2, 80 GB HDD SATA, DVD

12 răspunsuri:
| ishallhelpyou a răspuns:

Ar merge fără probleme, dar nu-ți recomand, din moment ce XP-ul nu mai este întreținut din punct de vedere securitate, fiind un sistem de operare atât de vechi, mai rău îți provoacă bătăi de cap.

Încearcă windows 7 starter (asta dacă vrei ceva minimalist), dacă nu orice altă versiune de 7 ar trebui să fie OK.

| RAY explică (pentru ishallhelpyou):

Te cred, nu-i pentru mine

| DrGeorge a răspuns:

Destul de decent daca il vrei pentru stat pe net.

Ar merge si 7 (Starter edition) dar o sa iti cam manace din ram. Nu cred ca o sa lase destul liber si pentru browsere.

| RAY explică (pentru DrGeorge):

Nu pentru mine, pentru un vecin costa 200 ron, filme, muzica cam atat placa e 3100 Intel gma

| ishallhelpyou a răspuns (pentru RAY):

Nici că ai ce să ceri mai mult în banii respectivi, vezi că o să aibă probleme la filmele HD cu placa aia video.

| RAY explică (pentru ishallhelpyou):

Si pe 720? low hd?

| ishallhelpyou a răspuns (pentru RAY):

În principal da, dar cu greu, nu știu ce să-ți zic sigur, poate da, poate nu, dar 1080 cu siguranță nu.

cel mai bine bagă un video pe youtube (considerând că nu se uită la filme online și se uită local, dacă merge pe youtube în 1080 fără probleme, atunci cele descărcate merg fără probleme, dacă merge săcădat sau un pic săcădat, atunci cel local merge strună - problema apare că cel de pe youtube mănâncă mai multe resurse decât cel local).

| RAY explică (pentru ishallhelpyou):

La 200 ce vrea, mi-am pierdut seara cu pc lui antic, trage de un pc vechi din 2000, ce sa mai mearga nimic

| RAY explică (pentru ishallhelpyou):

Mi si rusine sa cer ceva cand am vazut cum merge sincer, sa vad daca are macar 200 de ron

| ishallhelpyou a răspuns (pentru RAY):

laughing Să înțeleg că merge execrabil, nasol.
Ai putea să îi pui o placă video, astfel nu ar mai fi atâta load, mai câștigi ceva FPS, dar problema cea mare rămâne procesorul... iar cu o placă video ieftină, nu cred că o să fie o mare diferență, dar s-ar putea să devină view-able.

| RAY explică (pentru ishallhelpyou):

M-am lasat de xp, m-am saturat de ele, da sti man cate pachete de tigari e 200 de ron?

| ishallhelpyou a răspuns (pentru RAY):

Aproape 13 pachete pentru mine laughing cam atâta dau pe o lună laughing