| Eugeniusu a întrebat:

Cum schimb numele si parola retelei de wireless? Am net de la UPC si setarile sunt alea din fabrica cu nume si parola de la ei. Am incercat sa bag IP-ul in bara la browser si apoi sa ma loghez pentru a accesa setarile, insa problema este ca nu stiu care este numele si parola cerute acolo. Am incercat cu numele retelei si parola, dar nu este aia, am incercat si cealalalt nume cu parola de la SSID, dar nimic (scrie ca sunt incorecte). Nu cred ca sunt acelea scrise pe spatele modemului. Contractul este de acum 6 ani facut si nu apare alte detalii prin acele acte, iar la serviciile cu clientii nu pot suna pentru ca nu sunt eu cel care a incheiat contractul. Va rog sa imi spuneti cum o pot rezolva?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Trebuie să accesezi adresa IP a routerului.De regula ea este 192.168.1.1 sau 192.168.0.1
Apoi la user și parolă scrii la user=admin și la parolă=admin, sau la user=admin și la parolă lași liber, sau la ambele lași liber. Unele routere cum sunt cele mai vechi de la Huawei, sau cele Sientic Atlanta, nu trebuie pus nimic în acele câmpuri.
De acolo „ușa e deschisă" și la setări Wireless poți face ceea ce dorești.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ai posibilitatea de a accesa opţiunile de configurare pentru
modemul tău wireless, prin tastarea adresei IP 192.168.0.1 în
browser-ul web, în timp ce modemul este online.
• Pentru prima dată, trebuie să lași necompletate câmpurile "Nume
utilizator" şi "Parolă". Ți se va cere să înregistrezi o parolă.
• Utilizează pagina "Setup Wireless Security" pentru a-ți configura
codurile de criptare și autentificare ale echivalentului de
confidențialitate wireless WAP (WEP).
• Dă click în secțiunea "Wireless" a paginii de setări pentru a accesa
"Setup Wireless Security".
Daca a fost configurat deja, trebuie să știi ce parola a fost setată.
Vezi daca ai vreun CD pe acolo.

Părerea mea.

| xGamerZ212 a răspuns:

Nume : admin
parola: admin

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai router primit de la UPC, atunci datele de identificare wi-fi le gasesti scrise pe eticheta lipita pe cutie (jos)

| Ganginicus a răspuns:

La nume si parola incearca Admin [daca sunt puse din fabrica parola si numele]