| Ramo137 a întrebat:

Cum schimb rezolutia unui videoclip prea hd in 720? Nu merge sa il pun in sonyvegas sa il montez
dau funda

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In toate programele de editare exista posibilitatea ca, produsul (filmul) editat sa se salveze ca- /sa se exporte ca formatul dorit.
In unele programe, intai trebuie sa setezi caracteristicile filmului inainte de procedura efectiva de editare /salvare.

| NLS a răspuns:

Deci clipul are rezolutie prea mare (asta inteleg din cele spuse de tine cu : "prea HD") si doresti sa o faci mai mica?

Se poate cu orice editor video, de la cele gratuite si simple:
OpenShot, ShotCut, Kdenlive, VSDC,...
la Magix Vegas (nu se mai numeste Sony Vegas de multi ani), sau DaVinci Resolve, Adobe Premiere, (sau chiar Blender).

Intrebarea e DE CE ai dori o rezolutie mai mica, in timp ce toata lumea doreste opusul? (de fapt ar fi un impediment: marimea ocupata)

Daca incercai sa spui ca nu poti introduce clipul in Sony Vegas, din cauza ca are rezolutie prea mare, tin sa te anunt ca Sony Vegas a suportat rezolutia 4K inca din 2009, odata cu versiunea 9.0 a lui Vegas Pro, deci nu rezolvi nimic stricandu-i rezolutia.

Mai degraba formatul fisierului tau video nu e suportat de program.
Ai putea incerca totusi cu ultima versiune de Magix Vegas, s-ar putea sa mearga, pentru ca intre timp s-au schimbat multe la program.
Daca nu stii unde il gasesti, scrie-mi pe privat.