Cum se decodeaza un telefon Sony Ericsson?

Exista multe telefoane cumparate la abonament care sunt branduite. In acest tutorial va voi explica cum se face debranduirea acestora.

*Acest material NU ESTE VALABIL pentru telefoanele cu CID 53, CIDul  il veti afla cand veti deconecta telefonul la XS++.

*Atentie! Prin aplicarea celor explicate mai jos, puteti pierde garantia pentru telefon.

*Atentie! Nu apelati la cele explicate mai jos decat dupa expirarea perioadei pentru care ati semnat contractul de abonament la serviciile operatorului de telefonie mobila.

Cablul de date sa fie conectat la usb-ul din spatele unitatii, nu la cele din fata.

Programele necesare sunt: xs++, setool2lite, patch generator si firmware-ul modelului telefonului pe care il gasiti la adresa http://www.topsony.com, programele mi le puteti cere la id-ul: misubogza sau imi puteti trimite un mail completand formularul de contact daca nu ma gasiti pe mess. Inainte de a incepe scoateti din telefon cardul si cartela.

1.Deschide programul xs++ si apasa connect -> tine apasat tasta c si introduce cablul de date in telefon (pentru telefoanele care se deschid de la tasta c vei tine apasat constant tastele 2 si 5 ) ->acum te va intreba daca vrei sa faci upgrade cid52, apasa yes sau ok (daca nu apare nu e nici-o problema). ->acuma windowsul va gasi un now hardware la care va trebui sa instalezi driverele (DRIVERELE LE POTI INSTALA SI CAND VEI INCEPE TOATA TREABA, le gasesti in xs++ in folderul driver) -> dupa ce ai instalat driverele scoti cablul din telefon, bateria, reintroduci bateria, ti apasat tasta c (sau 5 si 2 constant)  si introduci cablul inapoi -> acum in xs++ va aparea meniul flash in acest caz vei elibera tasta -> bifeaza casuta FLASH MAIN FIRMWARE, dai browse si adauga fisierul xxxx_XXX_XXX_Xxx_MAIN_xxx.mbn -> bifeaza casuta FLASH FILE SYSTEM si adauga fisierul xxx_xxx_xxx_FS_xxx_Xxx.fbn (ambele fisiere le gasiti in folderul  firmware, cel pe care il downloadati de pe topsony) -> apasa butonul FLASH.

Dupa ce termina scoate cablul din telefon si bateria, dupa care introduce bateria inapoi fara sa pornesti telefonul.

2. Deschide programul patch generator -> in brogram dai browse si adauga fisierul MAIN din firmware (cel despre care am vorbit anterior) -> sterge tot ce se afla in folderul vkp din folderul unde se afla si patch generator -> apasa butotun de generare a patchului (in folderul vkp vei observa ca a aparut un fisier..LASA-L ACOLO).

3. Deschide setool2lite -> bifeaza casuta bypas db2020 -> in prima casuta din program (cea mare) dai add si baga fisierul MAIN -> in casuta misc baga patchul (fisierul care lai generat mai devreme si care se afla in folderul vkp) -> apasa butonul FLASH -> tine apasat tasta c (sau 5 si 2) si introduce cablul de date in telefon. Acuma asteapta cand in bara de mesaje a programului va aparea REDY -> cand apare mesajul scoate cablul din telefon, bateria, reintroduce bateria SI FARA SA MAI TI APASAT TASTA C introduce cablul si apasa butonul REDY.

Acum asteapta pana termina de lucrat. Dupa ce termina scoate cablul si bateria, reintrodu bateria si porneste telefonul, si asteapta pana incarca setarile SA NU I FACI NIMIC.

Dupa ce a terminat de incarcat baga o cartela care nu mergea si vei observa eroarea PLEASE CONTACT YOUR NETWORK ADMINISTRATOR, nu te speria e ok sa apara pentru ca nu am aplicat customization pack. Iincearca sa suni de pe un alt telefon pe cartela pe care ai bagat-o in telefon.( NU ESTE OBLIGATORIU SA BAGI CARTELA SI SA INCERCI SA SUNI..POTI TRECE DIRECT LA PASUL 3, DAR NU UITA CA tot va trebui sa scoti bateria si sa o reintroduci dupa ce terimini pasul 3). Daca suna totul este oki. Opreste telefonul si scoate cartela, reintroduce bateria fara sa il pornesti.

3. Porneste setool2lite -> NU BIFA BYPASS DB2020 ->la MISC baga arhiva customization pack pe care ai luat-o de pe topsony -> apasa butonul flash -> tine apasat tasta c (sau 2 si 5 constant) si baga cablul in telefon ->cand programul va afisa meniul elibereaza tasta c -> acum asteapta pana programul va afisa redy in bara de mesaj, indata ce apare ready scoate cablul din telefon, scoate bateria, baga o cartela, baga si bateria si porneste telefonul, acuma va fi posibil sa incarce iar setari.

Lasa-l sa incarce, iar dupa ce termina vei obesrva ca telefonul tocmai a fost debranduit.

Eu am debraduit v630..dar garantez ca merge si pe celelalte telefoane.

In cazul erorilor aparute inseamna ca ati gresit ceva deci reluati pasii cu atentie daca nu stiti mai bine intrebati.

Dar va recomand sa va faceti un backup la GDFS.

NU IMI ASUM NICI-O RESPONSABILITATE PENTRU CE FACETI VOI CU ACEST TUTORIAL SI NICI PENTRU URMARILE CE VOR APAREA DUPA CE VETI URMA ACEST TUTORIAL dar daca faceti cum am spus nu se va intampla nimic.

Tutorial scris de Mircea Bondar

http://www.mirceabondar.com/

6 răspunsuri:
| claudya a răspuns:

Incearca mai bine la un service gsm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumos tutorial, felicitări. Dar este valabil doar pentru platforma veche de telefoane (W810i, K800i, ș. a.). Pentru noua platformă, A2 (ex.: W910, K850i, ș. a.) treaba stă mult mai ușor, deoarece decodarea se face cu un singur program, AERIX, foarte ușor de utilizat, se instalează programul și driverele aferente, se conectează telefonul cu tastele 2+5 apăsate (telefonul oprit) și... mai departe e simplu.
Și ar trebui să știe lumea că NU se pierde garanția, iar telefonul se codează la loc în urma unei resoftări!
@Claudia, de ce la un service gsm când o poți face singur, acasă, fără bani, doar cu cablul de date?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca resoftezi pierzi carantia, nu este platforma...asta e valabil pentru. toate telefoanele cid52, pentru cid53 inca nu l-am scris, metoda asta este sigura si probata de mine nu am incredere ca se poate face cu un singur rogram. eu in general aleg cele mai grele metode pentru ca cu cat este mai grea cu atat este mai bunza... zic eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nui vorba de platforma e vorba de cid

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Metoda pseudospecialist : se baga in congelator pana crapa softul si apoi se cumpara un telefon mobil adevarat, adica NOKIA!

| myky_6619 a răspuns:

Te duci si il decodezi cu 15 lei