| bogdan324 a întrebat:

Cum se face ca pe windows 10 laptop-ul imi intra in thermal throttle insa nu si pe windows 8.1?
Da,temperaturile sunt ridicate in jocuri ca la orice alt laptop insa sunt in limite rezonabile(undeva la 80-85 grade).
Nu ma luati cu "laptop-urile nu sunt pentru jocuri", stiu asta, insa pe windows 8.1 nu am avut probleme cu throttle si as vrea sa stiu de ce face asa cu windows 10.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Temperatura ridicata CPU /GPU este din cauza ca, incalzirea este mai puternica decat racirea.
Poti face o diagrama de verificare:
1. Pornesti laptop-ul dupa 1-2 ore de oprire si racire
2. Cand a intrat in Windows si s-a atabilizat, vezi in Task Manager incarcarea CPU (trebuie sa fie sub 10%, preferabil la mai mic de 1-2%), respectiv temperaturile CPU si GPU (in gol, temperatura CPU si GP trebuie sa fie maxim 50 grade)
3. Faci acelasi masuratori /verificari si dupa o ora de mers in gol, respectiv dupa o ora de joc.

Daca laptop-ul nu se incadreaza la limitele descrise mai sus (2), atunci problemele sunt de la montare cooler si/sau instalare /configurare SO.

Daca temperatura se ridica doar la (3), atunci trebuie modificata configurarea jocului.

| bogdan324 explică:

Am gasit solutia, era de la un driver numit Intel Dynamic Platform & Thermal Framework Driver, trebuia dezinstalat.

| AwGenetix a răspuns:

80—85 de grade nu sunt deloc temperaturi rezonabile decât daca vorbim de nucleu cipsetului.

posibil ca in windows 8.1 sa nu fi avut drivere pe o anumita sonda de temperatura, si atunci mergea asa.

laptop = office. dar e al tau, poti juca si tenis de câmp cu el. egal.

| bogdan324 explică (pentru AwGenetix):

Nu am vazut niciun laptop, fie el si de gaming care sa aiba temperaturi decente daca e asa, apropo este vorba de un laptop cu i7 6700hq si gtx 970m deci nu cred ca e tocmai laptop pentru tenis de camp, adica pe bune daca e chiar asa atunci si unul cu gtx 1080 in el ar fi bun doar de notepad si paint, in plus tot ce vreau sa joc pe el e un cs go si league of legends dar si in alea face throttle.
M-am gandit la treaba ca pe windows 8.1 nu ar avea vreo implementare atat de severa pentru throttle ca pe windows 10, insa as fi vrut sa aflu care ar fi cauza exacta, adica daca se poate dezactiva acel throttle chit ca urca pana la cer temperaturile.

| AwGenetix a răspuns (pentru bogdan324):

Prietene, nu sunt gamer. eu sunt nenea ala la care aduceti voi calculatoarele la reparat. crede-ma daca vrei, indiferent ce pune fabrica acolo in materie de grafica sau calcul, au si vor avea o problema cu racirea care este indirecta, spatiu stramt. bateria e langa, deci o adevarata varza.

dar am inteles, nu-ti pasa de el, doar l-au cumparat parintii tu vrei sa te joci.
incearca sa intrii in bios, s-ar putea sa ai acolo o setare pentru dezactivare.
daca nu ai, ce poti mai e sa-i adaugi racire suplimentara, de genul unui stativ cu ventilatie.

ai mai putea sa reduci din grafica si sa faci un underclock. nu cred ca vrei.
poti incerca si din "power settings" daca ai o setare, desi nu cred ca face ceva.

in afara de asta poti sa mai incerci ce spune aici, poate te-o ajuta:
https://www.windowscentral.com/how-manage-power-throttling-windows-10

dar retine. nu fa ca "Dorele". rezolva cu racirea nu doar ca sa taca, sa te poti tu juca.

| bogdan324 explică (pentru AwGenetix):

Este cumparat din banii mei dar in fine, de ce trebuie sa prezumi anumite lucruri?
Am schimbat pasta la placa video si procesor(arctic mx-4),gandeste-te ca m-am jucat in 87 grade pe procesor si 90 placa video pe 8.1 timp de vreo 2 ani,chestiile astea sunt mai rezistente decat crezi.
Undervoltnu fac fiindca reduc din stabilitatea sistemului,am facut asta si diferenta de temperatura este minuscula
Da, adevarat ca nu prea imi mai pasa asa mult de laptop, de aceea pentru mine temperaturile nu mai conteaza asa mult, asta e, chit ca ii scurtez durata de viata asa dar nici ca il tin pentru mult timp, nu de alta dar astept sa apara urmatoarele placi video de la nVIDIA/amd sa fac un build de la 0.

| AwGenetix a răspuns (pentru bogdan324):

Incearca link-ul ala poate gasesti o cale sa dezactivezi.
cu toate ca treaba aia e cam din bios, se intampla undeva in NordBridge.