| товарищ a întrebat:

Cum se face screenshoot? happy

Răspuns Câştigător
| Grimmjow69 a răspuns:

1. Se deschide fereastra/programul/desktopul/etc care se vrea "copiata" si se apasa pe tasta PrtScr (sau PrtSc, unele tastaturi au si asa).

PrtScr copiaza in clipboard ceea ce era pe ecranul calculatorului in momentul apsarii tastei.

Alt + PrtScr – este combinatia care copiaza in clipboard DOAR fereastra activa.

2. Apoi: Start > Run si acolo se scrie MSPAINT apoi Enter. Se va deschide Microsoft Paint

3. Se apasa combinatia Ctrl+V cunoscuta de multi dintre voi ca si Paste. O sa va apara imaginea ce o doriti salvata introdusa in MsPaint.

4. Ctrl+S sau File > Save pentru a salva imaginea dorita.

E mult mai simplu asa decat sa cauti dupa aparatul foto, sa faci poza monitorului, apoi sa descarci poza.

9 răspunsuri:
| Seducatorul a răspuns:

E simplu!
Undeva in partea dreapta a tastaturii este un buton Print Screen-apasa-l!
Dupa intri in Paint si dai click dreapta/PASTE!

| marinaa9 a răspuns:

Iti poti lua photoscape si are acolo o functie unde poti face screen shot sau http://www.computerica.ro/cum-se-face-o-captura-de-ecran/ gasteti tot aici :) funda?

| Gsix a răspuns:

In dreapta dupa F12 ai un buton print screen ses rq, dai pe el, apoi te duci in paint si dai ctrl+v si apoi salvezi happy Funda? puppy dog eyes

| Leonardo2000 a răspuns:

4 shared shot e cel mai bun zic eubig grin

| Graendal a răspuns:

Apesi pe Print Screen(PrtSc), deschizi Paint -> Ctrl+V si salvezi

| товарищ explică (pentru Graendal):

Pai imi face screenshoot la paint...

| LenaSmile a răspuns:

Bună! Ca să poți face screenshot, trebuie să apeși pe butoanele Fn și Prt Sc. După ce ai apăsat, intri în Paint și dai pe Ctrl și litera V. Îți va apărea imaginea big grin. Sper că te-am ajutat!winking

| Unicornnn a răspuns:

Helăăău.
Eu fac print pe messenger.
E ușor... este acolo un pătrățel punctat. Dai pe el și prinzi partea pe care vrei să o printeziii.
Fundiță? puppy dog eyes3