| Fjordneddey a întrebat:

Cum se folosește Instagram-ul? Nu găsesc ce să fac în această aplicație. Urmărești persoane, care mai apoi, poze de-a lor iți sunt prezentate când deschizi aplicația + story-uri de la aceste persoane pe care le urmărești. Ce altceva mai pot face pe Instagram? O consider o aplicație plictisitoare.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Instagramul este folosit mai mult cu scop de marketing. Iti apar printre postari de la persoanele pe care le urmaresti destul de multe reclame la produse si alte cele. Iar multi traiesc fix din asta, sunt microinfluenceri si fac reclama la anumite branduri sau la un supermarket intreg (de exemplu buzzstore, prin care primesti produse pentru testare si faci postari despre ele).

Pe langa ce ai zis ai si functia de chat, cu distribuit orice vrei public (in story) sau privat prin mesaje. Ai si optiunea de a avea profil privat.Dar spre deosebire de Facebook, nu prea sunt incurajate interactiunile si discutiile lungi sau dezbaterile.

Plus ca exista foarte multi boti enervanti care afecteaza algoritmul sau care iti dau tag in postari de genul,, ai castigat bla bla''. De mesaje in privat de la nu stiu ce firme de tot felul dinafara, nu mai zic. De exemplu, eu am pus o poza cu motanul meu si tot primesc mesaje in engleza de la firme care zic ca imi trimit nu stiu ce produse, zgarzi si accesorii pentru animalute daca accept sa ofer review sau sa devin ambasadorul lor. Foarte stupid, mai ales ca multe sunt inselatorii. laughing Recent am vazut contul unei prietene spart, la story avea postare scrisa gresit in romana despre bitcoin. Am cautat-o pe Facebook si a spus ca pur si simplu s-a trezit cu contul spart, i-au schimbat numele si poza de profil, etc.

Considerand regulile algoritmului actual, care te face dependent de atentie, reactii si comentarii, Instagram nu mai este o simpla platforma in care pui poze care iti plac, ci e destul de superficial. Ma gandesc si eu daca sa-mi sterg contul.

1 răspuns:
| Lioana a răspuns:

Si eu cred ca e o aplicatie fara sens. E mai bun Facebook.