| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formateaza o baterie de telefon?

6 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Daca e baterie Li-Ion nu necesite formatare. Doar cele Ni-H necesita formatarea.

| CristiUcV a răspuns:

Pai din cate stiu eu bagi telefonul la incarcat stins dupa ce s-a descarcat complet si il lasi la incarcat 24 de ore

| ionutk9 a răspuns:

Il lasi de 3 ori cate 12 ore la incarcat si va fi numai bun eu asa am facut nu vad sa am probleme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. o poti formata doar cand o folosesti prima data si se face formatare doar pentru bateriile alea vechi.e putin probabil sa te aflii in situatia in care sa poti face o formatare. oricum,intra pe site-ul oficial al producatorului,acolo o sa gasesti manualul telefonului, se descarca gratuit, si la capitolul pentru baterie iti spune clar daca e nevoie de formatare, cand se poate face si toate celalalte detalii. Poti sa mergi si pe la un service si o sa-ti spuna cei de acolo(partea cool e ca e moca sa-ti spuna).Cel mai probabil va trebui sa cumperi o baterie noua.Bafta!

| Haha_Hilli_1990 a răspuns:

O lasi sa se descarce complet si apoi o pui la incarcat asa faci 5 ori la rand (daca ai telefon fara sistem de poerare)daca ai cu o lasi sa se descarce complet si repeti asta 15 ori