| TudorFox a întrebat:

Cum se instaleaza daemon tools sau poweriso pe kali linux?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2Pbs8CE

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

Esti funnywinking

Cele doua sunt programe de Windows, de ce ai vrea sa le instalezi in Linux (nici nu prea se poate direct, ori masina virtuala cu Windows instalat in ea ori un emulation layer ca Wine - dar nu iti garantez ca acesta din urma merge).

In plus, nu stii de asa ceva?

mount -o loop /path/to/disk1.iso /mnt/disk

Intrebarea ta e ceva de genul: mi-am luat motocicleta, unde e portbagajul de la masina?

| TudorFox explică (pentru flixbuster):

Vreau sa pun noua versiune de linux pe dvd

| flixbuster a răspuns (pentru TudorFox):

Am 3 cuvinte pentru tine: Xfburn, Brasero, K3b.

| flixbuster a răspuns:

Sincer, apreciez orice persoana doreste sa se familiarizeze cu Linux si sa inteleaga ca mai exista si altceva in afara de Windows. Din acest motiv, te felicit pentru dorinta de a invata ceva nou.

In acelasi timp, primul lucru pe care il explic oricui vrea sa se apuce de Linux este ca Linux nu este Windows la fel cum o motocicleta nu este o masina. Da, si motocicleta si masina te duc din punctul A in punctul B la fel cum si Linux si Windows sunt doua OS-uri excelente dar exista diferente intre ele. Daca te astepti sa schimbi OS-ul si totul sa ramana la fel (sa folosesti aceleasi programe) vei avea o mare dezamagire si vei constata (gresit) ca Linux nu este bun. Aceeasi experienta o poate avea si cineva care doreste sa schimbe Windows cu macOS. Ideea este ca trebuie sa intelegi si sa te pregatesti pentru ceva DIFERIT. Da, sunt programe disponibile multi-platforma (Firefox, LibreOffice, GIMP) dar nu e cazul tuturor programelor - ai dat acum peste un exemplu bun, program de scris CD/DVD.

| TudorFox explică (pentru flixbuster):

Cu Acetone nu poti sa arzi?

| flixbuster a răspuns (pentru TudorFox):

Habar n-am.