| Arseia a întrebat:

Cum se intra in bios la un laptop?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

BIOS-urile standard se acceseaza astfel:
Imediat dupa pornire, in secunda cand apare orice scriere sau grafica pe ecran apesi rapid si repetat unul din tastele: "Del" sau "F2" sau "F10" pana ce intra in BIOS.
In manualul laptop-ului este dat exact cu care tasta se intra in BIOS.
Daca trece mai departe si intra la boot-are, atunci se re-porneste prin apasarea combinatiei de taste "Ctrl" + "Alt" + "Del" deodata sau din meniul sistemului de operare. In caz de nereusita se opreste si porneste din nou din butonul de pornire.

Timpul de accesare fiind foarte scurt, este posibil sa fie nevoie de mai multe incercari.

| sierra1 a răspuns:

La boot-are apeși succesiv tasta f2 sau esc sau ins sau del (depinde de laptop) până ai reușit

| PainTech a răspuns:

Depinde de modelul laptopului, depinde daca fastboot este activ, etc.

Unele laptopuri au butoane speciale pentru BIOS. La altele este unul din butoanele F2, Del, F12, etc. apasate la deschiderea computerului. La cele care au fastboot activat BIOS-ul trebuie accesat prin sistemul de recovery.

| Crackman a răspuns:

La primele secunde cand dai start la un pc pe ecran scrie : F8 pentru reset F12 pentru bios dar cam in genu asta este la toate pc-urile doar ca difera butoanele

| Arseia explică:

Asta se intampla la pc

| flixbuster a răspuns (pentru Arseia):

Scrie exact modelul de laptop.