| Derosa a întrebat:

Cum se intra in meniul bios pe calculator cu unitate? Am windows 7

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

BIOS (Basic Imput Output System) este un mini sistem de operare care recunoaste componentele hardware. El este acelasi indiferent ce OS (Operating System) folosesti. Deci precizarea ca ai Windows 7 nu ne ajuta cu nimic, este inutila, intrarea in BIOS neavand legatura cu OS-ul. Intrarea in BIOS are legatura cu BIOS-ul doar. In fiecare BIOS se intra intr-un anumit fel.
Sunt folosite, mai des, tastele:
Delete
F10
F11
F12
F1
F2
F3
Esc
Dar pot fi si combinatii de taste:
Ctrl+Alt+Esc
Ctrl+Alt+Ins
Ctrl+Alt+S
Ctrl+Alt+Del
Ctrl+Alt
Fn+F1
Ctrl+Ins
Ctrl+Alt+Enter
Incearca-le pe fiecare pe rand. Cele mai des folosite sunt Del si F12. Succes!

| Derosa explică (pentru Salontanul):

Ap incercat combinatiile astea si la aproape toate imi apare pe ecran titlul
"Windows boot manager"

| Salontanul a răspuns (pentru Derosa):

Ceva nu-i in regula! Poate ca nu apesi la timp. Nu se poate sa intre in Windows! Windows boot manager este un software mic apartinand de Windows. Ori primul care intra in actiune este BIOS-ul care n-are legatura cu Windowsul. El (BIOS-ul) facand doar pornirea calculatorului.

| Derosa explică (pentru Salontanul):

Atunci când îl deschid imi apare sa apas pe anumite butoane daca vrei sa i.tru in acele meniuri înainte să se deschidă calculatorul. Imi scrie jos:
Press del to run setup, press tab to display BIOS POST message.
Am apăsat pe tab si mi-a intrat pe o imagine în care titlul era Windows boot manager apoi scria
Cheie an operating sistem to start or press tab to select a tool:

| NLS a răspuns (pentru Derosa):

Pe tasta Delete trebuie sa apesi pentru a intra in BIOS.
****************************************************
TAB te duce in Windows Boot Manager
Daca ai doua sau mai multe sisteme de operare instalate pe HDD
(pe acelasi HDD fizic dar pe partitii diferite,... sau pe doua HDD fizice diferite) acesta e ecranul din care alegi care va fi activa, deci care va porni.

https://upload.wikimedia.org/......and_XP.png

(in imaginea prezentata sunt instalate 3 versiuni diferite de Windows, dar exista situatii cand ai nevoie de aceeasi editie de Windows, (de exemplu Windows 7) de 2 ori)
************************************************
Intrebarea mai importanta este: Ce doresti sa faci in BIOS?
Esti constienta ca poti strica/deregla ceva?
Daca vrei sa reinstalezi Windowsul, si ai nevoie sa pui DVD-ul sau stickul pe prima pozitie, exista si o alta metoda mai sigura, nu trebuie sa intri in BIOS.
Se numeste Quick Boot Menu (uneori il intalnesti drept: Quick Boot, sau Boot Menu). Trebuie sa apesi pe o tasta pentru a-l accesa, de regula F12, insa tasta exacta apare in acelasi ecran de inceput, unde ai gasit si informatii despre tastele DEL si TAB.
Posteaza aici daca ai nevoie de detalii.

| Derosa explică (pentru NLS):

Iti povestesc in mare problemă asa sa înțelegi de ce am ajuns să vreau sa intru in Bios. Am o unitate Asus ce are windows 7, și vreau sa îi instalez windows 10. Am descărcat windows 10 de pe laptop-ul meu si l-am pus pe stick urmând un tutorial de pe Youtube. Si urmatorul pas era sa intru în bios pentru a seta boot pe f12. Am reusit într-un sfârșit sa intru in Bios apăsat pe tasta delete, doar ca mie nu îmi apare la fel ca băiatul din tutorial. Pentru a putea pune boot pe f12.

| Derosa explică (pentru NLS):

Asta este problema, nu am setat acea tasta f12 pentru a mă duce in meniul boot

| Salontanul a răspuns (pentru Derosa):

Atunci apasa tasta "Del" in momentul ala. Aia este tasta pentru "setup" la BIOS.

| NLS a răspuns (pentru Derosa):

Uite asa trebuie sa apara pe primul ecran:
http://www.deskdecode.com/......essage.png

Daca vrei, iti trimit pe privat un tutorial PDF cu toti pasii.

| Derosa explică (pentru NLS):

Imi poti spune toți pașii sa ajung acolo te rog

| Bizon95 a răspuns:

Depinde de producator si placa de baza, pot fi o lista lunga de taste, ti-a dat Salontanul
sfatul meu e sa cauti pe google modelul placii de baza urmat de cuvintele "bios key"