| UlkusalKaan a întrebat:

Cum se numesc in engleza lanturile si drumurile de la grafurile din C++?

14 răspunsuri:
| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Arcs = Arcuri
Edges = Muchii
Ambele undesc DOUA varfuri/noduri. La prima conteaza ordinea, la a doua nu.

Ce a intrebat UlkusalKaan este vorba de lanturi si drumuri, ceea ce inseamna MAI MULT DE DOUA noduri. La lanturi nu conteaza directia, la drumuri conteaza.

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

A cerut cineva detalii pe aici? ți se pare că eu?

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

A fost dat un raspuns eronat.

Cand cineva greseste mi se pare normal sa se atraga atentia. Daca nu pentru cel ce a gresit, macar pentru cel ce a pus intrebarea. Macar daca a pus omu' intrebare sa il ajutam, nu sa il incurcam mai rau. Oare unde ajungem daca se greseste si nimeni nu zice nimic?

Si cand vine vorba de detalii ( care stiu ca nu iti plac ) : Prefer mai mult sa dau prea multe informatii decat prea putine. Unele lucruri trebuie putin nuantate.

O zi superba!

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Ce vorbești străine?

ia mai citeste odată intrebarea:

"Cum se numect in engleza lanturile si drumurile de la grafurile din C++?"

poate (subliniez: poate) acum te-ai dumirit!

sau poate printre rânduri tu ai ințeles că trebuie să explicăm și parcurgerea grafurilor de-al lungu' și de-a latu' și te oferi tu să o faci, doar așa să arăți că i-ai ghicit intrebătorului gândurile neexprimate?

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Omul a intrebat cum se numesc alea, eu am raspuns cum se numesc. Si am spus si diferenta intre ele.

Ce crima am facut?

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Deci e ok ca tu dai raspunsuri eronate, dar e o problema ca eu dau detalii relevante intrebarii, care nu au fost cerute. Am inteles.

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

" TechPain; Deci e ok ca tu dai raspunsuri eronate"

ce?

eronată e modalitatea ta de a "răspunde" la o intrebare nepusăî

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Deci raspunsul tau initial era corect vrei sa spui?

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

" TechPain;
Lant - nu conteaza orientarea
Drum - conteaza orientarea"?! - pe ce planetă

abureli - habar n-ai despre ce vorbești! Mai pune mânuța și invață, nu e o rușine

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Tu greșești și eu trebuie să învăț. Interesant.

Incerc sa scap cat se poate de mult de definiții inutil de lungi și de complicate. Modul asta de diferențiere între cele două e mult mai simplu și mai intuitiv, decât o descriere de 4 rânduri copiata de pe Wikipedia.

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

Concluzia: te bagi să răspunzi (inutil și eronat) la intrebări nepuse

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Inutil poate.
Eronat nu.

| PainTech a răspuns:

Lant - nu conteaza orientarea
Drum - conteaza orientarea

Lant = Walk
Drum = Directed Walk

https://en.wikipedia.org/wiki/Path_(graph_theory)