| KoJo07 a întrebat:

Cum se numesc imaginile alea de pe Facebook care se misca daca tii degetul 2-3 secunde pe ele? Si cum se fac? Cel care le face poate urmari cine le-a vizionat?

6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Sunt fisiere cu extensia.gif care se compun dintr-un set de poze in diferite pozitii ale unei scene care ruleaza rapid dand impresia de miscare. Exista site-uri pe net pe care poti pune poze si sa ti le transforme in GIF.
De exemplu acesta: http://gifmaker.org/

| Alexuţ02 a răspuns:

Se numesc GIF, sunt ca niște poze normale doar că se mișcă, ele sunt ceva între un video și o poză.

| KoJo07 explică (pentru Alexuţ02):

Salut nu cred ca sunt gif-turi. nu sunt puse la comentarii, sunt puse ca postare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti face cu photoscape sau video2gif converter. Video poti face cu orice editor video precum VSDC Free Video Editor, kdenlive etc.

| teo530 a răspuns:

Gif. Le poţi face şi tu dacă vrei personalizat. Cred că da, adică la orice postezi vezi câte persoane au văzut deci şi la gif.

| Paula2018 a răspuns:

Gif-uri se numesc. Iti apar pe rubrica unde scrii comentarii intr-o casuta "gif". Acolo poti selecta mai multe teme, sau poti cauta tu in functie de preferinte. Eu am un program cu care fac, se numeste boomerang.