| Daughter a întrebat:

Cum se numeste cablul care face legatura dintre televizor si laptop?
Televizorul nu este Smart, dar am inteles ca pot sa vizionez filmele de pe laptop pe TV daca le conectez cu un anumit cablu. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DumitruMarcel a răspuns:

Se numeste cablu hdmi http://www.emag.ro/......DPSQRBBBM/
Si eu am

| Daughter explică (pentru DumitruMarcel):

Ai idee si cum se foloseste? Adica sa imi dai cateva detalii in plus...Mersi oricum.

| userul7200 a răspuns (pentru Daughter):

Trebuie doar sa bagi un capat la TV si unul la laptop, iar dupa aceea din telecomanda trebuie sa selectezi intrarea, trebuie sa fie ceva gen un patrat si o sageata, cel puţin aşa e la mine (si de obicei trebuie sa selectezi pe HDMI1)
PS: Nu conteaza cum le conectezi pentru ca amandoua capetele de la cablu sunt la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daughter):

Il bagi in tv si laptop si dai pe tv in setari si dai la sursa imagine sau sursa tv sau simplu, sursa si dai pe hdmi 1 sau 2, vezi care merge

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cablul poate fi VGA sau HDMI, depinde de intrarile care exista pe televizor.

| Silent3025 a răspuns:

Poate fi si DVI si S-VIDEO si multe ale tipuri simple sau combinate (adica DVI---> HDMI, sau S-video--> SCART ) etc.
Daughter tu nu stii sa ne spui ce iesiri si intrari video are laptopul /respectiv TV-ul?
Cumperi un cablu si apoi o sa te trezesti ca nu se potriveste.

| Daughter explică (pentru Silent3025):

Din moment ce nu stiam cum se numeste cablul, ar fi fost putin probabil sa stiu si ce intrari si iesiri au laptopul si Tv-ul.
In orice caz, m-am uitat la laptop iar langa un anumit port scrie HDMI.

| Silent3025 a răspuns (pentru Daughter):

Ai vazut ca ai aflat ce intrare are TV-ul, acelasi lucru il faci si la laptop, daca stii ce denumire are latopul pui denumirea la cautare pe google si gasesti specificatiile lui (adica si ce fel de iesiri are, VGA are sigur dar nu prea merge VGA--->HDMI, daca ai tot HDMI e bine ca mai merge HDMI---HDMI, iar daca are DVI merge DVI---HDMI, (S-video de obicei aveau PC-urile sau latopurile foarte vechi). Daca nu are niciuna din cele doua cred ca merge VGA---VGA (am vazut ca TV-urile non Smart au VGA iar latopurile cam toate au VGA adica iti trebuie ceva de genul acesta http://www.emag.ro/......DHL8L3BBM/
Parerea mea e ca cel mai bine sa se uite o persoana care cunoaste la TV si PC si sa-ti spuna ce sa cumperi ca e posibil sa dai banii degeaba (pe langa tipul de cablu, conteaza si daca e ecranat, lunginea si multe altele.).

| Silent3025 a răspuns (pentru Silent3025):

Ai vazut ca ai aflat ce intrare are TV-ul (scuze am scris invers, uitata-te si la tv si vezi daca scrie HDMI daca tv-ul e de generatie mai noua are HDMI chiar daca nu e SMART )

| StephanSaiyan a răspuns:

Poate fi vga să-i hdmi

| DumitruMarcel a răspuns:

Este hdmi