| Daniel_Gabriel_1995 a întrebat:

Cum se numeste placa de baza la Laptop Lenovo Ideapad S145-15API cu procesor AMD® Ryzen 5 3500U pana la 3.70 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 256GB SSD, AMD Radeon Vega 8 Graphics, Free DOS, Black?
Multumesc!

14 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Instaleaza Speccy si o sa vezi. E ceva model proprietar de la Lenovo. De ce te intereseaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Intruder19):

Poate are nevoie sa upgradeze la 16GB de RAM si vrea sa stie cate sloturi sunt?
Pas 1: https://psref.lenovo.com/Product/IdeaPad/ideapad_S14515API
Pas 2: dupa ce ai gasit modelul, cauta pe google ce scrie la chipset si vezi mare parte din detalii.

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru anonim_4396):

Am nevoie, am o eroare cand instalez windowsul imi zice ca nu am drivere suficiente sau cv in gen si am nevoie asa mi-a spus niste baietii

| Zaygon a răspuns (pentru Daniel_Gabriel_1995):

Ce win vrei sa instalezi? Sigur nu e alta buba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zaygon):

Probabil are stick cu Windows care nu contine tot (ex. luat de pe site-uri neortodoxe ca "Lite Edition"). Catre Daniel: Incearca, daca pui Windows 10, sa faci stickul cu unealta de la Microsoft, chiar daca nu ai licenta, pentru uz acasa nu ai nevoie de ea oricum, singurul lucru de nu-l poti face e sa schimbi culoarea la taskbar. Fundalul tot se schimba cu click dreapta pe poza -> set as wallpaper (oops Microsoft n-a scos nici acum functia aia din Photos xD).

| Intruder19 a răspuns:

Faci un stick cu windows 10 de aici:
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Dupa instalezi driverele de aici:
https://pcsupport.lenovo.com/......river-list

Eroarea o primesti pentru ca e posibil ca instalerul de windows sa fie corupt.

| antimulte a răspuns:

Alta zi, alta intrebare cu aceeasi veche problema a ta...
Ai primit deja zeci de raspunsuri, omule apeleaza la un amic ceva care stie mai multe ca tine. E clar ca ai un SSD, nu stii sa il formatezi sau partitionezi. Apeleaza la cineva pentru ajutor daca nu ai inteles dupa toate explicatiile si videourile si linkurile primite.

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru anonim_4396):

L.am luat de la Microsoft dar imi apare asta.

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru Zaygon):

Windows 10 l.am instalat de pe site-ul Microsoft

| Zaygon a răspuns (pentru Daniel_Gabriel_1995):

Win 10 pune ceva drivere default. mergi in settings si da-i sa faca update. Urmeaza pasii lui WHeisenberg si o sa iti mearga.

| Intruder19 a răspuns (pentru Daniel_Gabriel_1995):

E o vorba " O poza face cat o mie de cuvinte". Pune o poza cu eroarea si o sa te indrumam ce poti face sa scapi de ea.

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru Intruder19):

Https://youtu.be/NdPLFplIxww asa imi apare si mie

| Intruder19 a răspuns (pentru Daniel_Gabriel_1995):

Intra in Bios, si ar trebui sa ai ceva cu boot mode, de acolo setezi in loc de uefi legacy si dupa incerci.

https://www.youtube.com/watch?v=AibS5Gg1XjU

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru Intruder19):

Pai pe legacy e