| zilog a întrebat:

Cum se poate instala windows 7 pe un calculator pe care am deja instalat UBUNTU fara sa sterg ubuntu!?

NU MA REFER IN MASINA VIRTUALA ci normal
dual boot

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Hwk0m_rewA0

si tine cont de ce a scris Nathan Zick (al doilea comentariu ce apare), caci e foarte posibil sa te lovesti de aceeasta problema.

(In mod normal, pentru usurinta, Ubuntu sau orice alta distributie de Linux. se instaleaza dupa Windows! )

| Balalau95 a răspuns (pentru NLS):

"In mod normal, pentru usurinta, Ubuntu sau orice alta distributie de Linux. se instaleaza dupa Windows!"

trebuie sa ii si explici chestia, tipul ala in video a recuperat dupa ce a terminat de instalat windows-ul, insa pe unele sisteme solutia aia de recuperare nu merge, m-am chinuit serios la un moment dat si dupa cateva ore, m-am dat batut si am reinstalat linux-ul

faza suna asa, windows-ul INTOTDEAUNA v-a rescrie boot loaderul, moment in care dispare grub-ul cu care intrii in linux si nu il mai poti recupera decat bootand un linux live si instaland grub manual, iar asta nu se inampla daca instalezi linux dupa windows

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Îți trebuie o alta partiție separata unde sa instalezi al doilea sistem de operare.

| zilog explică (pentru Sofer):

Amultumesc sta era la mintea cocoșului și nu este neapărat valabilă
eu iti arat ca instalez dar tot tot tot intr-o singura partitie ntfs sau fat32
si windows si ubuntu fara sa mai fac alte partitii?
Nu am nimic cu tine ma bucur ca te-ai bagat sa raspunzi poate ca alta data o sa dai raspunsuri mai complexe cum sunt exemplele din filmuletul trimis de catre castigaturul acestei runde NLS
oricum multumesc