| dghjhfgk a întrebat:

Cum se realizează gravitația zero artificial? Adică astronauții pana sa plece cu racheta exersează in camere cu gravitația zero. Cum este realizată gravitația zero in acele camere?

6 răspunsuri:
| Mocanu_Andrei_1991 a răspuns:

Gravitația in acele se produce cu ajutorul unor centrifuge, dar se utilizează si niste hamuri pentru astronauti pe care îi tin in aer si îi ajuta la exersare.

| dghjhfgk explică (pentru Mocanu_Andrei_1991):

Si acele centrifuge cât de mari sun?

| Mocanu_Andrei_1991 a răspuns:

Aici nu stiu sa iti raspund

| Mocanu_Andrei_1991 a răspuns:

Sau cu ajutorul unor camere de vidare. Se scoate aerul din ele si se creează gravitatia zero

| dghjhfgk explică (pentru Mocanu_Andrei_1991):

Prin vidare nu are cum sa fie gravitație zero.

| Mocanu_Andrei_1991 a răspuns:

Serios apoi de ce in spatiu nu exista aer?