| oceanoflove a întrebat:

Cum se reincarca cartusele imprimantelor laser? Voiam sa achizitionez o imprimanta laser dar din ce am inteles reincarcarea e foarte scumpa. Pana acum am folosit imprimante inkjet si cand se termina tusul din ele mergeam la un centru si imi lua 15 lei pentru incarcarea unui cartus.

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Sunt mai scumpe consumabilele la imprimantele laser dar isi merita banii. Tin mult mai mult decat la imprimantele inkjet. Nici nu se compara.
Poti cumpara un toner nou sau il poti umple pe cel vechi la un centru de specialitate. Poti cauta pe net unde gasesti unul in zona ta.

| VoidEternal a răspuns:

E cu siguranță mai mult de 15 lei dar un cartuș te tine mult mai mult. In plus nu mai și problema uscării cernelii și viteza de imprimare e mult mai mare. De pilda eu am la birou niste imprimante Brother de volum, iar cartușul original a printat in jur de 12.000 de pagini până să trebuiască reîncărcat. Desigur după reîncărcare nu mai ai aceeași capacitate dar una peste alta merita achiziția unei imprimante laser.

| Salontanul a răspuns (pentru VoidEternal):

Cartusele laser nu au cerneala ci un praf care se numeste "toner". In rest ai dreptate!

| VoidEternal a răspuns (pentru Salontanul):

Și unde ai văzut tu că am pomenit eu că ar avea? Am zis că la ele nu mai exista riscul uscării cernelii (pentru că nu au, dar nu am mai precizat și asta). Am nu mai puțin 30 de imprimante in rețeaua internă de care mă ocup, inclusiv A3 color, termice și cu transfer termic, pe lângă cele obișnuite cu laser.

| zilog a răspuns:

Cauti firma asta PRODUCTON ca au cele mai mici preturi
cei ce incarca la misto cartuse de fapt le iau de la oameni si le cara ei la producton
si le incarca cei de la producton in realitatea
apoi ei le aduc inapoi la magazinele lor si se prefac ca ei le-au incarcat si si pun si ei un adaos comercial peste

| badpanda a răspuns:

Si cate pagini faceai de 15 lei? 150?
Un cartus laser face 5000 de pagini cu toner de 50 de lei.

| oceanoflove explică (pentru badpanda):

Era o imprimanta cu jet de cerneala de aceea voiam sa iau una laser ca e mai performanta repede sa sari tu in capul omului

| badpanda a răspuns (pentru oceanoflove):

Inainte sa cumperi imprimanta, cauta pe internet daca se pot incarca si cat costa. Unele modele sunt mai dificil de incarcat, nu se gasesc cipuri, nu se pot reseta etc.

| florin926481f a răspuns:

E cam 70 de lei un cartus dar te tine cativa ani daca nu printezi in fiecare zi.