| Constanta_Rosca_2000 a întrebat:

Cum se reprezinta textile, sunetele si imaginile in calculator?

4 răspunsuri:
| agent003 a răspuns:

Textele se reprezinta prin niste simboluri denumite caractere iar fiecarui caracter i se atribuie un cod care reprezinta un sir finit din opt cifre binare denumit octet sau byte(engleza), imaginile se reprezinta prin pixeli iar sunetele sunt decodificate transformand secventa de numere binare in variatii de tensiune care se aplica la bornele de intrae ale unui difuzor sau casti.

| supermdmario a răspuns:

Fii mai explicita.nu inteleg intrebarea.
toate acestea sunt fisiere.

| Constanta_Rosca_2000 explică:

Legat de informatica