| Stelian2015 a întrebat:

Cum se schimba contrastul unei pagini PDF ca sa para ca originala (copia dupa o adeverinta)?
acum e gri. O vreau alba.
Pot?

O aplicatie de folos ceva?
Funda!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pagina PDF este forma finala de tiparire electronica si nu prea se poate edita, modifica.
Daca vrei sa faci modificari la poza, le poti face inainte de convertire in format PDF (in formatul document sau de imagine).

| NLS a răspuns:

Eu folosesc PDF-XChange Editor PLUS, (cu licenta) pentru a edita,
dar ma indoiesc ca poate face ce doresti tu, daca documentul PDF e rezultatul unei scanari.
Acel fundal gri rezulta in urma scanarii, ca urmare a selectiei nivelului de culoare (cantitatii de tus sau tonner folosite).

*******************
Daca documentul a fost creat direct dintr-un document Word (sau orice alt editor de text), prin folosirea unei imprimante virtuale (PDF24, PDF Creator, CutePDF, Microsoft Print to PDF, etc), si fundalul a fost setat pe culoarea gri, atunci se poate scoate foarte usor, atat cu PDF-XChange Editor PLUS, cat si cu Nitro PDF Editor, sau altele.
(Sau il convertesti in Word, elimini fundalul, si il transformi din nou in PDF.)
************
Abby FineReader e Nr 1 cand e vorba sa transformi documente scanate (de obicei imagini, dar nu ar fi o problema, caci PDF se poate transforma in imagine usor)
in text (de obicei.rtf) pentru a le curata de elemente nedorite, dar nu stiu cat de mult te poate ajuta asta, daca documentul tau mai contine si alte chestii in afara de text propriuzis (de exemplu tabele, grile, logo-uri, stampile, semnaturi).

| Anuket a răspuns:

Nu știu cu ce citești PDF-urile, dar ce folosesc eu nu are opțiunea pe care o cauți. Ai putea să convertești online pdf-ul la word și să schimbi de la format - colors, corrections. Asta ar fi o posibilitate.