| Sonia822 a întrebat:

Cum se utilizeaza corect un laptop acasa, vizavi perioada cand e utilizat `pe drum`? Acasa, cand e pe curent, i se scoate bateria, pentru a-i prelungi durata de viata? Voi cum procedati si cum e corect a se proceda? Sa-i scot bateria cand sunt in casa?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se scoate bateria cand il folosesti acasa. Te anunta cand trebuie incarcata. O incarci si e bine sa il folosesti si pe baterie. Ca la telefon.

| sierra1 a răspuns:

"Acasa, cand e pe curent, i se scoate bateria, pentru a-i prelungi durata"

nici vorbă, il lași așa cum e!

| Wr3nch a răspuns:

Eu nu am scos-o niciodata. Daca se ia curentul si faci ceva ramai cu ochii in soare. Bateria e un consumabil e normal sa cumperi alta cand se strica.

| Yuoia a răspuns:

La primul meu laptop care a crapat in alta zona, am lucrat cu bateria in laptop si totul in priza. A mers perfect vreo 9-10 ani.
L-a luat cineva pentru piese si a constatat bateria buna.

| dinaprilie a răspuns:

Nu este indicat sa o scoti. Laptopul "stie" cand este plina bateria si nu o mai incarca. In general la un laptop bun bateria trebuie sa tina 3-5 ani.

| 4ndr33y a răspuns:

Indiferent ce faci, bateria tot imbatraneste si pierde capacitatea. Asa am avut gija de primul laptop, foarte rar pe baterie, acasa o conservam intre 30-50% dar degeaba, cu trecerea timpului a slabit.
Dupa 10 ani, mai tine o ora.

Acum am unul cu baterie nedetasabila, il am de 5 ani, mai tine 2.5 ore fata de cat tinea la inceput 3.5 ore. Pe asta nu l-am menajat deloc.