| RealKing01 a întrebat:

Cum se va auzi niste boxe cu frecventa 48 Hz-18 Khz? Se va auzi foarte clar si tare cu sensivitatea:
90 +- 3 DB?

14 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Depinde si din ce le dai semnal.
Incearca sa faci rost de o statie de amplificare cu tuburi cu lampi

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da. Dar numai dacă le asculți cu urechea ta o să vezi dacă acele date sunt și reale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum zice si Agartha, care aproape ca a nimerit-o de data asta. Desi 48 Hz e cam trist. Despre ce boxe discutam, mai exact? Ai omis si impedanta...

| RealKing01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Boxele astea cu statie: https://www.emag.ro/......DV8D26BBM/

Am vrut sa-mi cumpar altele dar le au scazut pretul, impedanta 4 ohmi, uita te in descriere.
Merita sa le cumpar?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RealKing01):

Fudge no! Niste mizerii pentru bubuit manele. Daca asculti totusi muzica, SUB NICI O FORMA!
Pentru MUZICA...
https://power-zone.ro/......endle.html
+
https://power-zone.ro/......S_500.html
Sau o alta combinatie decenta din ce vezi pe-acolo.
https://power-zone.ro/......Ted_4.html
+
https://power-zone.ro/......_HDMI.html
Fix 1400. Boxe-boxe, amplificator contemporan.

| Frank51 a răspuns:

Nu cred că poți distinge vreo diferență dacă întrebi. Îți recomand totuși să nu dai peste 1000 de lei pe niste pocnitori, găsești la 500 de lei boxe pasive din lemn masiv și filtre bune chiar și noi, precum acesta pereche https://www.electronic-star.ro/? cl=details&cnid=7f9e71c9217d1a58b0f5cb7356a2fb38&anid=1731f015c6e61c2a1bbee20d1ace1c14&varselid[0]=2e789903ff8c4f06769f4d9dcfecb00c

Testate de mine, prețul este foarte mic raportat la calitatea sonoră.

| NLS a răspuns:

Lăzile alea mai mult de 400-500 RON nu merita nici un leu.
Cauta un sistem audio de la Edifier de 136W daca doresti sa auzi MUZICA (stereo sau 2+1).
Sau, ce a indicat GabiDumitrescu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Edifier zici ca e cocaina, puii mei. De fapt gasesti mai usor cocaina decat produse de-ale lor. Voiam sa imi iau si eu Edifier, ceva frumos, stereo, 1730DB-urile ar fi fost. Stocuri de cosmar, efectiv pe nicaieri, asa ca deoarece am avut si bani, si am fost tembel, mi-am luat Fluid Audio FX8. BESTII. Intr-o zi cu soare cred ca tot o sa imi fac un sistem old school. Mai am si casete... un deck de-ala adevarat care era cit un sfert de apartament in anii 90, un amplificator tot de pe-atunci, 2 boxe cinstite... sper sa apuc momentul.winking
@Madalin32243: Hai ca esti pe cimpii. Niste boxe care suna BINE pot suna bine si de la 80 Hz in sus. Si e ceva bas. Nu ai sub-bass sa bubuie geamurile, asta oricum e destul de greu la echipamente non-profi. Voila - https://youtu.be/E4gDPFi4jBc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

P.S. Madalin, scuze (partial). Nu erai complet pe cimpii. Yamaha aia jos palaria! In rest, trebuie ascultate mai multe ca sa te hotarasti. Depinde si ce muzica asculti. Eu de exemplu as prefera niste boxe de raft care sa sune mai precis pe drujbaraie si sintetizatoare (metal/synthwave) decat sa imi bubuie basul pana la vecinii de la parter (bine, FX8-urile cam bubuie ele...).

| NLS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca voiai sa zici 2730DB.

Le am eu, si au facut fiecare marca. pardon - euro, din cei ~240 dati pe ele acum cativa ani (2017).

Intr-adevar, nu mai exista nici in Germania in stoc nimic de la ei, in afara de amaratul R1280T.

Asta inseamna ca daca ma lasa (doamne fereste), trebuie sa trec pe Yamaha HS 7 sau 8.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Pai si ce, ar fi nasol sa treci pe Yamaha? Oamenii sunt din alt film... Am avut cd-writer Yamaha. Era de vreo 2.5-3 ori mai scump ca restul, dar si complet dintr-o alta liga unde nu avea absolut nici un concurent. Am scris CD-uri audio la viteza maxima de 48X care mergeau ireprosabil pe toate panaramele de playere posibile.

| RealKing01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum adica nu -ti place sa bubuie bass-ul? mie imi place bass-ul eu asta caut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RealKing01):

Nu ascult bumbtzi-bumtzi la care bassul face 95% din muzica... iar daca vrei bass-bass, cumperi totusi ceva decent, nu porcarii de-astea care bubuie tare si prost.

| MadalIin32243 a răspuns:

Se vor auzi rau.
Dar mult mai bine decat manelele pe telefon.
48hz limita de jos pentru o boxa este foarte rau, practic nu ai bas deloc.
Daca as fi nevoit sa arunc 1400 de lei uite ce as lua:https://www.olx.ro/......dy6Ho.html
https://www.olx.ro/d/oferta/yamaha-ax-750-rs-IDfZcdY.html

As fugi de chinezariile star recomandate de Frank.
Gabi dumitrescu a dat cel mai ok raspuns