| Lioana a întrebat:

Cum setez sa mearga internetul pe un PC cu windows XP?
Am reinstalat azi windowsul pe el si nu mai vrea sa intre pe net. Internetul merge prin router iar pe celelalte calculatoare din retea merge, doar pe asta nu.

9 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Driverele placii de retea le-ai instalat?

| Lioana explică (pentru nicu991):

Nu am instalat. Aici intervine alta problema. CD-ul placii de baza, la TAB-ul Drivers imi afiseaza: "Detect no proper item". La tab-ul Utilities are cateva linkuri dar cred ca nu acelea ne intereseaza. Inseamna ca nu e CD-ul acestei placi? Daca da, ce pot face?

| nicu991 a răspuns (pentru Lioana):

Numele placii tale de baza il stii? Daca da, efectueaza o simpla cautare pe google cu denumirea placii de baza ca de ex. XYZ( denumirea placii tale)motherboard network drivers si vezi ce rezultate iti da. Succes!

| Lioana explică (pentru nicu991):

Crezi ca sunt copil, sa nu stiu ca in primul rand trebuie sa caut pe net si apoi sa intreb? Asta e pagina placii dar gasesc pe ea numai update-uri nu si driverele initiale.
https://www.asus.com/Motherboards/M2NE_SLI/HelpDesk_Download/

| nicu991 a răspuns (pentru Lioana):

Ok, pe pagina pusa de tine, dupa ce alegi OS-ul la categoria Chipset gasesti un singur pachet downloadabil NVIDIA nForce CK804 Chipset Driver acesta se presupune c-ar contine si driverele pentru placa ta de baza (gigabit) dupa cum spune wikipedia si manualul placii de baza (NVIDIA
®nForce™ 500 Gigabit ).

| Lioana explică (pentru nicu991):

Pe acela l-am instalat si tot nu merge netul. Placa de baza e marca ASUS Model: M2N-E SLI. Scrie pe pagina citata, sus in stanga. Ce ai cautat tu pe wikipedia e chipsetul.

| LinxCont a răspuns:

Asa e cum zice Nicu991. Daca dupa instalarea windows-ului nu se instaleaza driverele pentru placa de retea, atunci nu merge netul. Pentru unele placi de retea, windowsul are incluse in el driverele si se instaleaza automat, odata cu instalarea windowsului. Pentru alte modele de placi de retea, driverele trebuie instalate separat. Se iau drivere de pe site-ul producatorului placii de baza sau de pe site-ul producatorului placii de retea.

| Adiandrei01 a răspuns:

Mane,windowsul xp e expirat, nu merge netul,
Funda?big grin

| Lioana explică (pentru Adiandrei01):

Daca nu stii raspunsul, stai in banca ta! Mai vrei si funda pe deasupra, dupa ce ai dat un raspuns inutil? laughing