| Istvan69 a întrebat:

Cum si de unde pot sa descarc/instalez openGL?

Răspuns Câştigător
| AdreAdre a răspuns:

DirectX nu e OpenGL. Ai grija. DirectX e shader, OpenGL e cu totul altceva. Poti sa ai si placa video cu DirectX 11 - Daca nu ai driver-ul placii video instalat, nu iti merge OpenGL in CS 1.6 de exemplu.

+ ca nici nu a zis ce placa video are. Ala e link de la OpenGL 4.5. Poate placa lui video are OpenGL 1.4. 2.0. 3.0. 4.4. Nu toate placile video au acelasi OpenGL.

5 răspunsuri:
| AdreAdre a răspuns:

OpenGL se instaleaza odata cu driver-ul placii video. Nu ai driverul placii video instalat.

| EuDOarSieu a răspuns:

Https://opengl.en.softonic.com/

Este ușor de instalat.
Îți recomand DirectX 11, se folosește mai ușor și face aceleași lucruri.
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17431

| Istvan69 explică (pentru AdreAdre):

CS-ul mergea pe OpenGL si dupa ceva timp am schimbat pe soft, iar cand am schimbat inpoi pe OpenGL zicea ca nu modul video nu este suportat...totusi ce trebuie sa fac

| AdreAdre a răspuns (pentru Istvan69):

Instaleaza programul GPU-Z (e si CPU-Z cu C la inceput, descarca GPU-Z cu G). Descarca-l, instaleaza-l, deschide-l si zi ce scrie sus la Name. Aia e placa video. Zi-mi ce scrie la Name pentru a-ti da driver-ul placii video pentru a functiona OpenGL.

| AdreAdre a răspuns (pentru EuDOarSieu):

DirectX nu e OpenGL. Ai grija. DirectX e shader, OpenGL e cu totul altceva. Poti sa ai si placa video cu DirectX 11 - Daca nu ai driver-ul placii video instalat, nu iti merge OpenGL in CS 1.6 de exemplu.

+ ca nici nu a zis ce placa video are. Ala e link de la OpenGL 4.5. Poate placa lui video are OpenGL 1.4. 2.0. 3.0. 4.4. Nu toate placile video au acelasi OpenGL.

| Istvan69 explică:

Intel(R) Q956/Q963 Express Chipset Family