| Dumitrescu_Lilly_1996 a întrebat:

Cum transform o poza portrait in landscape? fundita

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Se poate face in mai multe moduri, folosind programe de editare foto.
Un program simplu care poate fi folosit e irfanview.
Se descarca de aici http://www.irfanview.com/
Se instaleaza, in timpul instalarii se citeste ce scrie pas cu pas ca sa nu instalezi in plus un google toolbar sau ce iti mai ofera.
Dupa aceea,
1- pornesti programul,
2- incarci poza portrait (prin tragere peste program sau deschidere cu Open),
3- copiez imaginea in clipboard: dau ctrl+C sau din bara de sus click pe copy (iconita aceea cu 2 pagini suprapuse)
4- click pe "Image" din bara de sus, Resize/Resample, bifezi "Set new size as percentage of original", debifezi "Preserve aspect ratio (proportional)", la Width pui de exemplu 250 ca sa se lateasca poza, dai ok,
5- tinand apasat click stanga, se trage pe diagonala apoi se lasa liber butonul click stanga si se obtine astfel un dreptunghi in care vom introduce imaginea din clipboard cu paste (ctrl+V sau click pe buronul paste de sus din program - in dreapta butonului copy)
daca dreptunghiul nu a iesit chiar bine, putem face click pe laturile lui cand cursorul e sub forma de sageti si prin tragere modificam dreptunghiul
6- facem paste: ctrl+V sau click pe butonul paste
7- salvam din meniul file de sus "Save as" si alegem alt nume sau adaugam o litera la numele care e ca sa fie sub alt nume. (putem alege si formatul fisierului, jpg, png,... )

Daca vrem un blur la imaginea de sub imaginea principala, putem face asa:

1- pornesti programul,
2- incarci poza portrait (prin tragere peste program sau deschidere cu Open),
3- copiez imaginea in clipboard: dau ctrl+C sau din bara de sus click pe copy (iconita aceea cu 2 pagini suprapuse)
4- click pe "Image" din bara de sus, Resize/Resample, bifezi "Set new size as percentage of original", debifezi "Preserve aspect ratio (proportional)", la Width pui de exemplu 250 ca sa se lateasca poza, dai ok,

click pe "Image" din bara de sus, Resize/Resample, bifezi "Set new size as percentage of original", bifezi "Preserve aspect ratio (proportional)", la Width pui de exemplu 10 ca sa se micsoreze poza, dai ok,
(in felul asta se pierd detalii deci apare un blur)

click pe "Image" din bara de sus, Resize/Resample, bifezi "Set new size as percentage of original", bifezi "Preserve aspect ratio (proportional)", la Width pui de exemplu 1000 ca sa se mareasca la loc, dai ok,

5- tinand apasat click stanga, se trage pe diagonala apoi se lasa liber butonul click stanga si se obtine astfel un dreptunghi in care vom introduce imaginea din clipboard cu paste (ctrl+V sau click pe buronul paste de sus din program - in dreapta butonului copy)
daca dreptunghiul nu a iesit chiar bine, putem face click pe laturile lui cand cursorul e sub forma de sageti si prin tragere modificam dreptunghiul
6- facem paste: ctrl+V sau click pe butonul paste
7- salvam din meniul file de sus "Save as" si alegem alt nume sau adaugam o litera la numele care e ca sa fie sub alt nume. (putem alege si formatul fisierului, jpg, png,... )
http://www.youtube.com/watch?v=Bxq09QgV3Kc&feature=youtu.be