| SalutCeFaceti a întrebat:

Cum vi se pare laptopul de gaming Asus ROG Strix GL503VD-FY004? L-am ales datorita specificatiilor destul de inalte la pret foarte mic: Intel Core i7-7700 HQ vu frecventa maxima de 3.9 GHz, GTX 1050ti 4 GB, 8 GB RAM (la care mai adaug 8), ecran FHD IPS de 15.6", rata de refresh de 60 Hz (am inteles ca are o gama extrem de larga de culori, luminozitate foarte puternuca si poate reproduce imagini foarte vibrante pentru pretul sau), 1 TB stocare, taste iluminate RGB pe 4 zone. Am vazut ca toata lumea il recomanda, mai ales ca are pret de 3500 lei. Daca imi puteti vorbi din propria experienta, chiar va rog. Multumesc! Si, scuzati, va rog, categoria. Aceasta este cea mai accesata de utilizatori iar pe celelalte nu intra nimeni.

1 răspuns:
| TheCaliptus35 a răspuns:

In primul rand, pot observa un mic bottleneck intre procesor si placa video.La acest I7 ar fi mers mult mai bine un GTX 1060, insa nu e asta problema, pentru ca 1050 ti este o placa foarte capabila la un pret super bun. Faptul ca vrei sa ii mai adaugi 8 GB ram este un lucru bun, deoarece unele jocuri cer foarte mult ram pentru grafici mai bune(ca Forza Horizon 4 spre exemplu).Am un prieten care are un desktop cu un i7 7700 si 1050 ti.Se poate juca orice vrea cu detalii pe ultra-high(datorita faptului ca are numai 8 gb ram) intr-un framerate mai mult decat multumitor.Parerea mea este ca acest laptop este la un super pret, pentru performantele sale si pentru durata sa de viata.
Tine cont ca aceasta configuratie se poate gasi si la pretul de 1000 de euro, cei de la MSI avand un pc de genul.(pretul nu mi se pare deloc convenabil)
Concluzia:Sa il stapanesti sanatos si cu incredere! laughing