| GabiC1337 a întrebat:

Daca achizitionez un sistem de la pc garage, viking de exemplu, pierd garantia la el daca i montez eu un ssd pe care l-as cumpara separat?

Răspuns Câştigător
| frunzarescu a răspuns:

Daca cumperi un sistem de la PC Garage nu ai sigiliu pe unitate, ai garantie pe tot sistemul de 24 luni.
Poti monta linistit SDD ulterior.
Avantajul sistemului este ca este montaj in mod profesional (asta in cazul tu nu te pricepi la instalare), dar cumpararea separata a echipamentelor ai garantie individuala de la 24 luni pana 36 sau 48 luni (depinde de componenta).
Poti opta sa iti scoata HDD-ul din sistem sau sa adauge un SSD, platesti doar diferenta.
Momentan au bonus un mose Logitech http://bit.ly/2Dt1gIG care daca l-ai cumpara separat costa 340 lei.
Daca te pricepi sa intalezi componentele atunci merita sa cumperi componentele separat, la aceeasi suma de bani cumperi un sistem mai performant. Daca te intereseaza iti fac un Wish list cu un sistem pe componente, doar sa imi spui ce buget vrei sa aloci.
Daca iti trebuie am un voucher ce nu-l folosesc 1X24MBDI il poti folosi tu pentru reducere.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta vb cu ei

| Superior a răspuns:

Nu-ti recomand Viking.

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca il montezi tu cred ca pierzi garantia. Eu oricum nu as umbla in PC cand este nou, poti strica ceva fara sa vrei si nici nu mai ai garantie.

| acidelic a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu poate strica nimic, doar da capacul jos si adauga mufa in cea potrivita

| Superior a răspuns (pentru DoctorWh0):

Astea sunt vorbele unui tataie sau a unui om care n-a vazut niciodata cum arata un procesor happy

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Superior):

Nu vreau sa creez scandal aici, dar am vazut procesoare. Inseamna ca nu m-am exprimat corect. Sper sa nu te superi happy. Paa

| vidiinho a răspuns:

Nu, fiecare componenta are garantia ei. Nu-ti recomand sistemul viking, in acel pret poti obtine ceva mai performant, dar nu acum pentru ca pretul placilor a crescut extrem de mult, o gtx 1050ti este 900 lei cand pretul ei ar trebui sa fie de 650, o 1060 de 3gb este 1700 cand inainte costa 1050-1100, ajungand la 1200+ pentru variantele cu raciri superioare, iti recomand sa mai astepti putin pana revin preturile la normal.

| acidelic a răspuns:

Nu pierzi daca garantia se afla pe piese, asta in cazul in care il faci pe piese. Daca cumperi direct unitatea vei avea garantie lipita si pe carcasa.

| ady18 a răspuns (pentru acidelic):

Mi se pare ca acum se pune garantia pe sursa, asa stiam

| acidelic a răspuns (pentru ady18):

Este si pe sursa dar nu si pe cablurile care ies din ea happy

| ady18 a răspuns (pentru acidelic):

Asta stiu da rma refeream ca numai este pe carcasa cum era acum ceva timp

| cristi12290 a răspuns:

Dacă l ai cumparat sistemul cu totul da pierzi garantia