| nukeyly a întrebat:

Daca ai 2 siteme de aceiasi configuratie hard soft si win un desktop vs un laptop si se face un test in 3Dmark ar trebui sa dea acelasi punctaj sau desktop-ul v-a da mai multe puncte si de ce?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nope, nu exista asa ceva. Laptopul nu o sa aiba procesor de desktop. Teoretic ai putea avea componente similare ca performanta, dar nu IDENTICE. De exemplu, cu i3 si GTX 750 Ti, i3-ul avind vreo 4 ani, iti bat orice laptop cu i3/i5 sub 3000 RON, in orice scenariu.

| nukeyly explică (pentru KodrutZ):

Si atunci daca sunt 2 similare care ar da mai bun punctaj in 3dmark_sa inteleg ca laptopul e cum zicea un amic un pc fara vitamine dar cu avantajele aferente dimensiunii reduse.__[[am ramas surprins dupa ce un laptop _==Dell Inspiron 3537==_i7 8gb ram de 3500 ron in 2013 win 8.1 cu licenta deci, avion teoretic, a dat ~19800 pct in timp ce desktopul meu old un AMD(x1 core) din 2006(~3000 ron cu monitor inclus crt21" atunci era 500 ron unu second, ce vremuri...) cu doar 1 gb ram ddr1-400pc3200 custom made cu win xpsp2 ne-reinstalat din 2006! deci obosit tare(dar inca merge), stiu ca da ~33.000+ in 3dmark 2001 ]]__WTF!? i7_

| KodrutZ a răspuns (pentru nukeyly):

3D Mark 2001 e irelevant pentru sistemele din 2015. In alta ordine de idei, poate ca Dellul lu' dumnezo' are video intergrat, deci...