| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai virusi in calculator si bagi aparatul foto prin cablu USB in calculator, iti intra virusi pe cardul de memorie de la aparat?

11 răspunsuri:
| furios4you a răspuns:

Depinde de virus. daca e trojan ai mari sanse sa infectezi cardul

| dadonexus a răspuns:

Ba da voi nu ganditi nu exista virusi in .jpg.Virusii sunt de obicei executabile sau extensii.

| bsb a răspuns:

Da! Daca accessezi fisierele care contin virusi, ei se pot raspandii. Sa zicem ca tu ai mai multe partitii: C, D si F. Daca tu bagi cardul de memorie in pc sau conectezi camera, si accessezi partitia si fisierul care contine virus, el se va raspandii chiar si pe cardul de memorie (orice memorie reala, hard, sau chiar si messenger doar unii).ai grija.mai usor este, ca sa blochezi cardul. are un mic butonas langa pe care scrie lock. daca il dai in sus esti in siguranta. nimic nu poate intra.

| Tkn a răspuns:

Depinde de virus! Dar daca e invers(de pe dispozitiv pe calculator) sigur intra.

| Florin199221 a răspuns:

Da e posibil...asa am patit eu cu cardul de la telefon.
Formatare completa si cand am vrut sa-mi copii melodiile de pe card inapoi pe PC...nici bine nu l-am conectat ca iar a luat-o razna.
Am avut un virus de messenger, ce dadea massuri automat cu un link infect, plus ceva malawaretongue

| Florin199221 a răspuns:

Sunt si virusi ce se copie pe stick si fara sa-ti dai seama...aceia de tip malaware.
De obicei sunt ascunsi sau daca vrei sa-i stergi nu te lasa(gen Autorun.inf...virusul ala ce iti blocheaza task managerul, registry si toate siturile cu antivirusi)
Cel mai bine dupa o formatare completa sa instalati un antivirus si dupa nu mai aveti probleme.
Recomand Avast pentru ca e free pe 1an de zile

| Aasdfghj a răspuns:

Eu cred ca da

| usdhudshcdushuds a răspuns:

Nope.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat timp cat nu copii nimic dupa pc in card ci doar de pe card in pc nu ar trebui sa ai probleme.

| me1me a răspuns:

Nu ma pricep prea bine, dar cred ca da din moment ce pui fisiere virusate pe card.

Ajuta-ma cu un vot, te rog! http://econcurs.com/concurent-Sorina.html

| White13 a răspuns:

Aha, si in caz ca intra virusul pe card, cum stii sigur daca chiar a intrat sau nu? Are un prieten probleme, si nu stiu ce sa-i spun sa faca. M-am gandit sa ii spun sa bage aparatul in calculator, si dupa aia, sa-i dea la antivirus sa scaneze aparatul (in fine, cardul, oricum calculatorul citeste aparatul ca pe un stick USB, asa ca presupun ca metoda asta functioneaza).